Elblążanie nie są w stanie pozyskać mieszkań komunalnych. Co musi się zmienić?

Aby przynajmniej część ludzi młodych zatrzymać winniśmy pilnie przeanalizować realizowaną przez Miasto politykę mieszkaniową i wyciągnąć odpowiednie wnioski: bez nowego budownictwa komunalnego, społecznego (w ramach ETBS), przyspieszenia działań w kierunku przystąpienia do rządowego Programu Mieszkanie Plus – migracja młodzieży się nie zmniejszy – mówiła już w tamtym roku radna Maria Kosecka.

Już w 2017 r. radne Maria Kosecka i Halina Sałata zwróciły uwagę, że bez kompleksowych zmian w projekcie budownictwa komunalnego, elblążanie nie będą mieli szans na pozyskanie własnego mieszkania z zasobów miasta.

W 2017 r. roku Społeczna Komisja Mieszkaniowa odbyła 9 posiedzeń. Łącznie rozpatrzono 307 spraw mieszkaniowych elblążan.

– W IV kwartale jak każdego roku, rozpatrujemy wnioski o przyznanie mieszkania z zasobów komunalnych (do remontu i socjalnych) oraz o zamianę mieszkania ze względu na niepełnosprawność najemcy lub/i członków rodziny – mówi radna Kosecka. W IV kwartale 2017 r. Komisja rozpatrzyła łącznie 160 wniosków o przyznanie mieszkania i sporządziła projekt list przydziału lokali. Sporządzenie list było poprzedzone przeprowadzeniem rozmów z 27 wnioskodawcami, na ich prośbę.

Na projektach list przydziału i zamiany mieszkań na 2018 rok, umieszczono łącznie 78 wnioskodawców, w tym na liście: przydziału mieszkań do remontu – 62 osoby, przydziału mieszkań lokali socjalnych – 7 osób, zamiany mieszkań ze względu na niepełnosprawność – 9 wnioskodawców.

Po uwzględnieniu (odjęciu) wnioskodawców umieszczonych na listach, według stanu na dzień 7 listopada 2017 roku, w Referacie Spraw Mieszkaniowych zarejestrowanych było 141 wniosków o przyznanie mieszkania, w tym: 83 wnioski na lokale do remontu (w tym 31 niezaktualizowanych w 2017 roku, 52 aktualne), 58 wniosków na lokale socjalne (w tym 22 niezaktualizowane w 2017 roku, 36 aktualnych).

Z powyższych danych wynika, że aktualnych pozostało łącznie tylko 88 wniosków. Przy czym wśród oczekujących na lokale socjalne dominują obecnie osoby samotne – 39 osób (rodzin – 13). Na uwagę zasługuje również fakt niezaktualizowanie aż 53 wniosków.

Ze względu na niespełnione kryteria w latach 2015-2017 nie przyjęto łącznie 309 wniosków osób ubiegających się o mieszkanie: w 2015 r. – 103 odmowy, w 2016 r. – 98 odmów, w 2017 r. – już 108 odmów.

Dlatego też już wcześniej, członkowie Komisji, postulowali zmianę kryteriów uprawniających do ubiegania się o mieszkanie komunalne, na bardziej korzystne.

– Według naszych analiz pozwoliłoby to na zwiększenie liczby przyjętych wniosków co najmniej o 30 %. Nie staniemy wówczas przed faktem, że za rok praktycznie nie będziemy mieli wystarczającej liczby osób do umieszczenia na liście przydziału mieszkania do remontu. I to przy bardzo dużych potrzebach mieszkaniowych. Dlatego też rekomendujemy zmiany w tym zakresie w przedstawionym projekcie uchwały „Zasadach wynajmowania lokali mieszkalnych wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Miasto Elbląg” i czujemy się ich współautorami – mówiła radna Maria Kosecka. – Członkowie Komisji na przestrzeni ostatnich lat (jak i wcześniej) wnikliwie analizują sytuację mieszkaniową i życiową naszych mieszkańców ubiegających się o lokale mieszkalne. Zauważono niepokojącą tendencję spadku liczby wniosków spełniających obecnie obowiązujące kryteria uprawniające do przydziału mieszkania. Powyższa analiza wskazuje między innymi na migrację ludzi młodych z naszego Miasta, do innych miejscowości i zagranicę, aby poprawić swoje warunki bytowania.

Jak dodaje radna Maria Kosecka, aby przynajmniej część ludzi młodych zatrzymać winniśmy pilnie przeanalizować realizowaną przez Miasto politykę mieszkaniową i wyciągnąć odpowiednie wnioski: bez nowego budownictwa komunalnego, społecznego (w ramach ETBS), przyspieszenia działań w kierunku przystąpienia do rządowego Programu Mieszkanie Plus – migracja młodzieży się nie zmniejszy.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register