Frombork walczy o nagrodę Polskiej Izby Turystycznej! Każdy może pomóc

Polska Organizacja Turystyczna na Narodowym Portalu Turystycznym  przeprowadziła sondę wyłaniając w każdym regionie  zwycięzcę w kategorii: zamki i pałace. W województwie warmińsko – mazurskim ten tytuł przypadł Zespołowi Wzgórza Zamkowego we Fromborku.

Po zakończeniu głosowań w etapach regionalnych zachęcamy  do głosowania ogólnopolskiego w terminie 1-15 września. Każdy dzień głosowania jest ważny.

Weź udział i wybierz najlepszy według Ciebie zamek lub pałac w Polsce! Zapraszamy!

https://www.polska.travel/pl/hity-zamki-i-palace-2

Zespół katedralny we Fromborku to unikalny zabytkowy kompleks średniowiecznych budowli dominujący w panoramie miasta. W jego skład wchodzą: bazylika archikatedralna p.w. Wniebowzięcia NMP i św. Andrzeja Apostoła (początek budowy  1329 r.) wraz z otaczającą zabudową (pałac Ferbera, kustodia, kuria NMP, kapitularz, nowy wikariat oraz mury obronne z basztami: północną, wschodnią, południową oraz bramami: południową, północną i zachodnią). Południowo – zachodniego narożnika zachowanej części murów strzeże wielka, ośmioboczna wieża artyleryjska, na której nadbudowano dzwonnicę. Jedna ze znajdujących się tu wież należała kiedyś do Mikołaja Kopernika, który był kanonikiem Warmińskiej Kapituły Katedralnej i właśnie we Fromborku, gdzie spędził prawie połowę swojego życia, napisał słynne dzieło De revolutionibus orbium coelestium “O obrotach sfer niebieskich”. Grób wybitnego naukowca znajduje się w katedrze.

Zespół katedralny został uznany 8 września 1994 roku przez Prezydenta RP za pomnik historii (wówczas leżał w granicach województwa elbląskiego).

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register