Spór o rondo! Prawica chce ronda Kaczyńskich, PO proponuje nazwę Zamech

Kilka dni temu informowaliśmy, że klub Gazety Polskiej, przy wsparciu polityków Prawa i Sprawiedliwości zbiera podpisy pod projektem uchwały w sprawie nadaniu jednemu z rond w Elblągu imienia Marii i Lecha Kaczyńskich. Politycy PO mają kontrpropozycję – nazwę ZAMECH.

Jak już informowaliśmy, Klub Gazety Polskiej z powodzeniem zbiera wyrazy poparcia pod pomysłem nazwania elbląskiego ronda przy zbiegu ulic Teatralnej, Robotniczej, Browarnej i Nowej imieniem Marii i Lecha Kaczyńskich. Ma już prawie połowę ilości podpisów, która jest wymagana do tego, by zgłosić tę inicjatywę jako projekt obywatelski. Jeśli będzie ich 750, będą mogli sami wnieść projekt uchwały pod obrady miejskiej rady.

– Rondo znajduje się w trudnym miejscu, w towarzystwie kościoła i cmentarza. Mnie się wydaje, że to godne miejsce – zaznacza Zbigniew Pąsik, przewodniczący elbląskiego Klubu Gazety Polskiej.

Zachęca też w rozmowie z Onetem do poparcia pomysłu. Można to zrobić zgłaszając się telefonicznie lub przychodząc osobiście do siedziby klubu, która mieści się w tym samym budynku, w którym poseł PiS Jerzy Wilk ma siedzibę swojego biura.

Więcej o tym pisaliśmy tu: http://fakty.elblag.pl/rondo-marii-i-lecha-kaczynskich-w-elblagu-to-bardzo-mozliwe/

Tymczasem Platforma Obywatelska wysuwa kontrpropozycję. Przewodniczący klubu radnych PO, Michał Missan proponuje, aby to rondo nosiło nazwę ZAMECH.

– ZAMECH to nadal przemysłowa ikona Elbląga, jedna z najbardziej rozpoznawalnych nazw kojarzonych z naszym miastem, ale jednocześnie ważny fragment lokalnej tożsamości elblążan. Będę publicznie wspierał starania o Rondo ZAMECH – radny Michał Missan zabiera głos w publicznej dyskusji o nazwie dla ronda u zbiegu ulic Browarna, Teatralna, Robotnicza.

Zdaniem radnego należy wspierać starania aby zachować w pamięci kolejnych pokoleń markę ZAMECH, od dziesięcioleci kojarzoną z przemysłowym DNA Elbląga, nadal w wielu częściach Europy pierwsze skojarzenie z naszym miastem.

W opinii Michała Missana ten pomysł nie dzieli elblążan i ma szansę zyskać powszechną akceptację w naszym mieście. ZAMECH pomijając trudny etap prywatyzacji i przekształceń własnościowych to nadal żywa legenda w wielu elbląskich rodzinach i przez to ważny fragment lokalnej tożsamości elblążan.

– Podczas spotkań z mieszkańcami będę wspierał ten pomysł, zwracając jednak uwagę, że w pierwszej kolejności powinniśmy zrealizować pierwotny zamysł radnych poprzednich kadencji aby każde miasto partnerskie miało swoje rondo w naszym mieście. Samorząd to w dużej mierze umiejętność kontynuacji tego, co rozpoczęły poprzednie kadencje radnych. Skoro zatem nie wszystkie miasta partnerskie mają swoje ronda, najpierw zrealizujmy tę koncepcję nazewnictwa. Jeśli jednak miałoby być inaczej, to proponuję konsultacje społeczne nad propozycjami, włączając w to propozycję mieszkańca Elbląga, tzn. Rondo „Zamech” – wyjaśnia swoje stanowisko Michał Missan, radny obecnej kadencji.

Przypomnijmy, że radny PiS Marek Pruszak zapowiedział, że gdy taki wniosek elbląskiego Klubu Gazety Polskiej do Rady Miejskiej wpłynie, potraktuje go jako petycję i skieruje do komisji do spraw nazewnictwa.

– Mam nadzieję, że pan przewodniczący będzie szanował opinię mieszkańców Elbląga i zaproponuje w tej sprawie konsultacje społeczne – dodaje Michał Missan z Platformy Obywatelskiej.

 

1 komentarz

  • Anna Kowalska Reply

    1 września 2017 at 07:46

    Dlaczego usuwacie komentarze juz wczesniej publikowane – sa dla was nieodpowiednie

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register