Ile kosztuje i gdzie kupić krótkoterminowe ubezpieczenie OC?

Umowa obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego podpisywana jest zasadniczo na 12 miesięcy. Wielu kierowców zastanawia się jednak nad możliwością wykupienia polisy trwającej znacznie krócej. Czy istnieje krótkoterminowe OC? Dowiedz się więcej.

Krótkoterminowe ubezpieczenie OC jest dostępne – taka umowa trwa nie krócej niż 30 dni. Dotyczy jednak tylko konkretnych grup właścicieli pojazdów, a więc nie każdy będzie mógł skorzystać z takiego przywileju.

Dla kogo krótkoterminowe OC?

Możliwość wykupienia ubezpieczenia OC na okres nie krótszy niż 30 dni dotyczy właścicieli:

  • pojazdów zarejestrowanych czasowo

Mowa tutaj o samochodach, które mają zostać wywiezione za granicę lub przewiezione z miejsca zakupu do Polski. Do tej kategorii zaliczane są również auta, które muszą dotrzeć do stacji kontroli w celu ich naprawy lub przeprowadzenia badania technicznego.

  • samochodów sprowadzanych z zagranicy

Dotyczy to pojazdów, które zostały ubezpieczone w jednym z krajów nienależących do Unii Europejskiej. Krótkoterminowe OC pozwoli na poruszanie się autem do czasu dopełnienia wszystkich formalności i wykupienia standardowej polisy komunikacyjnej.

  • aut wystawionych na sprzedaż przez komisy

Samochody sprzedawane w komisach już od dawna mogą być objęte ubezpieczeniem krótkoterminowym. Taka opcja jest całkowicie zrozumiała, ponieważ w każdej chwili może trafić się nabywca zainteresowany danym pojazdem.

  • samochodów uznawanych za historyczne

Jeżeli jesteś właścicielem pojazdu historycznego, nie musisz wykupywać polisy na 12 miesięcy. Zgodnie z przepisami, masz prawo do zawarcia umowy na OC krótkoterminowe.

  • pojazdy wolnobieżne – inne niż ciągniki rolnicze

Ubezpieczenie OC krótkoterminowe dotyczy także pojazdów wolnobieżnych, np. maszyn budowlanych, maszyn leśnych i niektórych maszyn rolniczych. Z takiej polisy wyłączone są natomiast ciągniki rolnicze.

Szczegółowe informacje na temat poszczególnych grup pojazdów objętych krótkoterminowym ubezpieczeniem komunikacyjnym znajdziesz m.in. w artykule dostępnym pod adresem https://rankomat.pl/samochod/krotkoterminowe-ubezpieczenie-oc. Zawarte tam informacje pomogą rozwiać wszelkie wątpliwości.

Ile trzeba zapłacić za krótkoterminowe OC?

Zastanawiasz się, ile kosztuje krótkoterminowe ubezpieczenie OC? Nie da się wskazać jednej konkretnej kwoty, ponieważ – tak jak to bywa w przypadku standardowej polisy – jest ona wyliczana indywidualnie. Aby poznać szczegółową wycenę, należy skontaktować się z towarzystwem ubezpieczeniowym i poprosić o kalkulację. Na szczęście możesz tego dokonać bez wychodzenia z domu, co pozwoli zaoszczędzić mnóstwo czasu.

Musisz liczyć się z tym, że OC krótkoterminowe z pewnością jest droższe w porównaniu z miesięczną kwotą wyliczaną na podstawie sumy 12-miesięcznej polisy. O ile zależy Ci na ochronie trwającej faktycznie miesiąc, krótkoterminowe OC będzie dobrą opcją.

Kto oferuje OC krótkoterminowe?

Ubezpieczenie OC zawierane na krótki czas dostępne jest w ofercie właściwie każdego ubezpieczyciela. Trzeba jednak pytać o nie indywidualnie, ponieważ nie jest to powszechny produkt skierowany do każdego ubezpieczającego.

Nie przysługuje Ci OC krótkoterminowe? Nie przepłacaj

Być może jesteś zainteresowany krótkoterminowym OC z powodu chęci poczynienia oszczędności. Jeśli jednak nie możesz skorzystać z takiej polisy, a nie chcesz przepłacać, porównaj dostępne oferty. Skorzystaj przy tym z serwisów porównywarkowych, za pomocą których przeanalizujesz szczegółowe kalkulacje przygotowane przez konkretnych ubezpieczycieli. Pozwoli to zaoszczędzić nawet do 50%.

Pamiętaj! W przypadku OC warto kierować się głównie ceną. Najtańsza polisa ma identyczny zakres ochrony i sumy gwarancyjne jak najdroższe ubezpieczenie. Nie ma więc sensu przepłacać – szczególnie, jeśli zależy Ci na sporych oszczędnościach i nie masz wymagań co do konkretnego towarzystwa ubezpieczeniowego.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register