Jak dobrać soczewki najlepsze dla Twoich potrzeb?

Nie lubisz nosić okularów? Alternatywą sa soczewki. Wygoda i brak ograniczeń to duży argument za dla noszenia soczewek. Przełamac trzeba tylko proces zakładania ich, który jest dla wielu zniechęcający(tzw. palec w oko). Noszenie soczewek wymaga też większej higieny oka.

Jak wybrać soczewki?

Dobór soczewek kontaktowych pod względem częstotliwości wymiany zależy od preferencji użytkownika, stylu życia oraz wady (nie każde soczewki występują w określonych parametrach).

Soczewki najczęściej dzielimy na jednodniowe, dwutygodniowe oraz miesięczne.

Soczewki jednodniowe to wygoda przede wszystkim pod względem użytkowania. Zakłada się je rano, wieczorem wyrzuca, nic skomplikowanego. Dużym atutem jest również to, że nie trzeba “bawić się” w ich czyszczenie czy odpowiednie przechowywanie.
Oczywiście występują sytuacje kiedy przychodzi potrzeba przepłukania soczewki i dobrze mieć w zapasie mały płyn, jednak jest to niewielki koszt.
Soczewki jednodniowe są również dobrym rozwiązaniem dla ludzi noszących na co dzień okulary, jednak niekiedy potrzebujących środka zastępczego, np. by swobodnie uprawiać sport czy wyjść bez okularów na przyjęcie.
Mimo, iż soczewki jednodniowe nie wiążą się z dodatkowymi kosztami, ich cena może przewyższyć koszt zakupu soczewek miesięcznych, jednak wszystko zależy od producenta. A wygoda czasem bywa bezcenna.

Kolejnym typem soczewek są soczewki dwutygodniowe, jest ich niewiele do wyboru na rynku, jednak mają swoich zwolenników. Firmy oferujące takie soczewki po przeprowadzonych badaniach wyciągnęli jeden ważny wniosek: duża ilość użytkowników soczewek miesięcznych po dwóch tygodniach zaczyna odczuwać dyskomfort, zwłaszcza osoby o bardziej wrażliwych oczach, więc stworzyli soczewki o krótszym trybie noszenia.

Jednak wciąż najbardziej popularne wśród specjalistów oraz użytkowników soczewek są soczewki miesięczne. Przeznaczone są dla osób zdyscyplinowanych, dla których codzienna pielęgnacja soczewek nie stanowi problemu. Wśród nich są również tzw. Night&Day, czyli soczewki, które można nosić w trybie przedłużonym, czy nawet w nich spać, oczywiście jeżeli nie ma ku temu przeciwwskazań.

Niezależnie od tego jakie soczewki najbardziej pasują do naszych preferencji, najważniejsze jest to, jakie dobierze nam specjalista. Oczywiście dobry specjalista weźmie pod uwagę nie tylko naszą wadę wzroku i parametry oka, ale również dopasuje soczewki do naszego stylu życia.

źródło: http://lentica.pl, foto: http://good-look.com.pl

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register