Jak przygotować korzeń do umieszczenia w akwarium?

Korzenie do akwarium to świetny pomysł na zagospodarowanie przestrzeni w zbiorniku i stworzenie naturalnej scenerii dla zwierząt żyjących w nim. W sklepach akwarystycznych znajdziemy szeroki wybór różnych egzotycznych gatunków drzewa, które będą służyły, jako piękna dekoracja podwodnej scenerii. Nic nie stoi na przeszkodzie, by korzeń znaleźć i przygotować do umieszczenia w zbiorniku samodzielnie. Wystarczy podjąć odpowiednie kroki.

Jak przygotować korzeń?

W pierwszej kolejności warto upewnić się, że wybrany przez nas gatunek drzewa w ogóle nadaje się do umieszczenia w akwarium. Nie każdy korzeń sprawdzi się w każdym zbiorniku. Drzewa, którego kategorycznie nie powinniśmy umieszczać w akwariach to drzewo iglaste, które zawiera szkodliwą dla ryb żywicę. Dobrą wskazówką, choć to oczywiście żaden wymóg, jest wybór gatunków drzew, które naturalnie występują na terenach podmokłych, torfowiskach. Nie tylko umożliwi nam to stworzenie spójnej scenerii w akwarium, ale stworzy także najlepsze warunki do życia zwierząt.

Gdy szukamy korzenia w sklepie lub w lesie, nad rzeką czy jeziorem, sięgajmy po egzemplarze w dobrej kondycji. Na nic nam się zda najciekawiej ukształtowany korzeń ze śladami uszczerbków i próchnicy. Jeśli chcemy ozdobą cieszyć się przez dłuższy czas i nie zaburzyć tak ważnej równowagi chemicznej wody, nasz wybór powinien paść na korzeń zdrowy. W sklepie jest to mniejszy problem, gdyż z reguły znajdziemy w sprzedaży same odpowiednie korzenie.

Dekoracyjny korzeń z do akwarium: Red Moor Wood. Źródło: akwarystyczny24.pl

Następnym krokiem jest oczyszczenie korzenia. Należy pozbawić go kory oraz dokładnie wyczyścić. Tak przygotowany korzeń możemy zagotować. Gotowanie to ważny proces, gdyż pozwala oczyścić drewno z wszelkich niebezpiecznych patogenów czy pasożytów. Korzeń gotujemy w roztworze solnym raz lub dwa razy, w zależności od potrzeb. Po tym procesie należy korzeń wypłukać. Możemy umieścić go w garnku z wodą i płukać tak długo, aż woda przestanie zmieniać kolor na brunatny czy inny.

Po tym korzeń należy wymoczyć. Drewno musi nabrać wody, by utrzymywało się na dnie akwarium. Ten proces może być długotrwały, a czasem nie przynosi pożądanych efektów i w takim wypadku możemy przyczepić do korzenia obciążniki, które będą utrzymywały go w odpowiedniej pozycji. Tak przygotowany korzeń możemy już spokojnie umieścić w akwarium i cieszyć się z efektów naszej pracy.

Korzenie sztuczne

Jeśli nie chcemy przechodzić przez długi proces przygotowywania drewna do zanurzenia w zbiorniku, możemy zakupić korzeń sztuczny. W dobrych sklepach akwarystycznych znajdziemy korzenie, które są doskonałą kopią prawdziwych egzemplarzy, a po zanurzeniu niczym nie różnią się od nich. Sztuczne korzenie nie gniją i nie zanieczyszczają akwarium, jednak nie mogą też stanowić elementu diety ryb, co czasem ma miejsce w przypadku drewna.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register