Ministerstwo Finansów: faktury uproszczone bez zmian

Ministerstwo Finansów nie będzie procedować zmian dotyczących faktur uproszczonych. Od kilku tygodni trwały konsultacje podatkowe w tej sprawie. Oznacza to, że cały czas obowiązują regulacje, które znalazły się w objaśnieniach podatkowych z 16 października.

Przypomnijmy, że konsultacje podatkowe miały dotyczyć wprowadzenia dodatkowych informacji na paragonach do 450 zł, które mają być uznawane za faktury uproszczone. Od 1 stycznia obowiązują przepisy, w myśl których dokument taki musi zawierać NIP nabywcy. Konsultacje dotyczyły wprowadzenia dodatkowo nazwy (imię i nazwisko), a także adresu nabywcy. Tylko takie paragony byłyby uznawane za faktury uproszczone i musiałyby być wykazywane w JPK_VAT sprzedawcy. Pozostałe paragony byłyby z kolei tylko podstawą do wystawienia pełnej faktury (ewentualnie faktury zbiorczej) i nie musiałyby być raportowane w JPK_VAT sprzedawcy. Jak tłumaczyło Ministerstwo Finansów miałoby to zredukować obowiązki administracyjne i być wyjściem naprzeciw oczekiwaniom biznesu.

Ostatecznie Ministerstwo Finansów ogłosiło, że w wyniku konsultacji zmiany nie będą procedowane. Dodatkowo w oficjalnym komunikacie pojawiła się informacja, że w resorcie „trwają prace legislacyjne, które pozwolą podatnikom na niewykazywanie odrębnie w nowym JPK_VAT (deklaracja + ewidencja) podstawy opodatkowania i podatku należnego, wynikających z paragonów fiskalnych uznanych za faktury uproszczone do 30 czerwca 2021r.”.

Po zakończeniu prac przekażemy informacje o ich efektach.

Dodatkowo poniżej publikujemy link do oficjalnego dokumentu MF „Objaśnienie podatkowe z dnia 16 października 2020r. Paragony fiskalne uznane za faktury uproszczone”. To obowiązująca wykładnia dotycząca tych dokumentów.

Link do objaśnień podatkowych, dotyczących uznania paragonów fiskalnych za faktury uproszczone: https://www.gov.pl/web/finanse/objasnienia-podatkowe-z-dnia-16-pazdziernika-2020-r-dot-uznania-paragonow-fiskalnych-za-faktury-uproszczone

Autor: Taxomatic

 

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register