Jak wybrać pastę do zębów dla dziecka?

Pasta do zębów stanowi nieodłączny element codziennej pielęgnacji jamy ustnej. Wprawdzie teoretycznie mycie bez niej uzębienia byłoby możliwe, jednak efektywność przeprowadzania tej czynności znacznie by na tym ucierpiała. Szukasz pasty do zębów dla swojego malucha? Zastanawiasz się, czym się kierować podczas zakupów? Przeczytaj poniższy tekst i przekonaj się, jak umiejętnie wybrać pastę do zębów dla dziecka w każdym wieku.

Szczoteczka do zębów to przyrząd, który służy do ściągania z powierzchni szkliwa codziennych nalotów. Pasta jest natomiast preparatem wspomagającym i uzupełniającym pracę szczoteczki. Z jednej strony stanowi środek myjący, z drugiej leczniczy. Dzięki zawartym w niej składnikom mamy szansę wzmocnić zęby, a także zapewnić im dodatkową ochronę przed próchnicą. Najważniejsze zadania każdej, dziecięcej pasty do zębów to:

  • oczyszczanie zębów, usuwanie z jamy ustnej codziennych, szkodliwych bakterii,
  • wzmacnianie powierzchni szkliwa,
  • poprawianie kondycji dziąseł,
  • ochrona zębów przed próchnicą i atakami kwasów,
  • nakłanianie dziecka do regularnej higieny jamy ustnej poprzez atrakcyjny smak oraz kolor.

W dziecięcych pastach do zębów można spotkać liczne środki ścierne, polerujące, pieniące, smakowo-zapachowe, wybielające, a także substancje żelujące. Działanie większości past dla maluchów zbytnio się nie różni. Poszczególne niuanse sprawiają jednak, że niektóre preparaty są przez specjalistów bardziej rekomendowane dzieciom, a inne mniej. Jednym z najistotniejszych czynników, na jakie powinieneś zwrócić uwagę wybierając pastę do zębów dla swojego dziecka jest zawartość fluoru.

Czy pasta do zębów dla dziecka powinna zawierać fluor?

Pasty do zębów dla dzieci można podzielić na zawierające fluor i pozbawione tego pierwiastka. Która opcja jest lepsza? Wbrew opiniom, które można przeczytać na wielu forach internetowych, stosowanie fluoryzowanych past wiąże się praktycznie z samymi korzyściami dla zdrowia. Obecny w preparatach do pielęgnacji jamy ustnej fluor wytwarza na szkliwie fluoroapatyt, który doskonale zabezpiecza zęby przed zmianami próchniczymi. Dzięki niemu uzębienie staje się mocniejsze, a także bardziej odporne na wahania pH śliny.

Rzecz w tym, aby dawka fluoru w paście była adekwatna do wieku maluszka. Należy mieć świadomość, że ząbki mleczne najmłodszych są wyjątkowo delikatne, przez co nie można ich dodatkowo obciążać stosowaniem żadnych inwazyjnych specyfików.

Pasta do zębów dla niemowlęcia

Pierwszą pastę do zębów trzeba zakupić dziecku w okolicach szóstego miesiąca życia, czyli w momencie, gdy w buzi szkraba pojawią się pierwsze mleczaki. Powinna być to pasta całkowicie pozbawiona fluoru i substancji konserwujących. Najlepiej, aby były one zastąpione w składzie preparatu ksylitolem oraz związkami naturalnymi. Warto także zadbać o smak pasty – owocowe aromaty sprawią, że maluch znacznie chętniej będzie przystępował do codziennych czynności pielęgnacyjnych. Bogaty wybór tego typu past znajdziemy na stronie https://denthelp.pl/pasty-do-zebow/pasty-wedlug-wlasciwosci/pasty-dla-dzieci-i-niemowlat

Pasty dla dzieci w wieku od dwóch do pięciu lat

Dzieci w wieku dwóch lat najczęściej potrafią już samodzielnie odpluwać pastę. W takim wypadku można zaopatrzyć malucha w preparat, który będzie wyposażony w niewielką, bezpieczną dawkę fluoru. Według specjalistów, dla dzieci dwuletnich najlepiej poszukiwać past ze stężeniem fluoru w przedziale 250-500 ppm. Wybrany przez ciebie produkt powinien mieć atrakcyjny, delikatny smak i posiadać działanie antybakteryjne oraz wzmacniające.

Pasty dla dzieci w wieku od pięciu do ośmiu lat

Maluchy, które ukończyły pięć lat mogą próbować samodzielnie szczotkować zęby. Szkliwo dzieci znajdujących się w takim wieku jest także na tyle silne, aby móc bezpiecznie stosować pasty o stężeniu fluoru w okolicach 1000 ppm. Pamiętajmy, że sześciolatki mają w buzi pierwsze zęby stałe. W celu dostarczenia im odpowiednich minerałów, należy poszukiwać past o działaniu remineralizującym, wzmacniającym i antyseptycznym.

Pasty dla dzieci i młodzieży w wieku powyżej ośmiu lat

Przyjmuje się, że dzieci, które ukończyły ósmy rok życia mogą używać do codziennej pielęgnacji jamy ustnej past dla dorosłych. W takich preparatach dawka fluoru wynosi zazwyczaj około 1500 ppm. Poza fluorem w paście do zębów dla „starszaków” mile widziana jest obecność ksylitolu, hydroksyapatytu czy chlorheksydyny. Produkty dedykowane dzieciom powyżej ósmego roku życia nie muszą mieć już owocowych smaków, gdyż starsze pociechy zazwyczaj doskonale zdają sobie sprawę, dlaczego ważne jest regularne mycie zębów. Mimo to dla komfortu dziecka warto wybierać pasty o przyjemnym, odświeżającym, na przykład miętowym posmaku.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register