Jak zablokować spam? Czy łącze internetowe ma znaczenie?

Niechciane wiadomości to zmora każdego użytkownika poczty internetowej i różnych komunikatorów. Pierwsze wiadomości klasyfikowane jako spam mają historię praktycznie tak długą, jak sam internet, sięgając początku lat 70. XX w. Dziś, na szczęście, istnieje wiele sposobów na to, jak ochronić się przed spamem, aby nasza skrzynka była uporządkowana i bezpieczna. Zobacz kilka sprawdzonych porad i sprawdź – czy łącze internetowe wpływa na wiadomości spam!

Spam a łącze internetowe. Co wpływa na otrzymywanie niechcianych wiadomości?

Spam to jeden z najbardziej uciążliwych przypadłości, na które jesteśmy narażeni w sieci. Chociaż wiadomości typu spam mogą trafić praktycznie do każdego, zdecydowanie zwiększymy ryzyko ich otrzymania poprzez:

  • zapisywanie się do newsletterów niezweryfikowanych stron i wyrażanie zgód marketingowych,
  • nieostrożne akceptowanie wszystkich ustawień stron www i polityki cookies,
  • udostępnianie adresu email w sieci – na stronach internetowych i serwisach społecznościowych,
  • pobieranie plików z nielegalnych źródeł,
  • otwieranie niezabezpieczonych stron i treści dla dorosłych.

Do czynników, które wpływają na stopień otrzymywania niechcianych wiadomości nie należy za to samo łącze internetowe. To, czy korzystamy z internetu stacjonarnego, czy mobilnego, o takich lub innych parametrach pobierania i udostępniania, nie wpływa na ryzyko związane ze spamem. Z pewnością jednak szybki i stabilny internet w ogólny sposób pomoże w zabezpieczeniu komputera i danych. Na stronie dostawcy internetowego, Nexera, można sprawdzić, czy w naszym rejonie istnieje możliwość instalacji nowego, najszybszego łącza światłowodowego!

Jak ochronić przed spamem skrzynkę mailową, komputer i telefon?

Większość wiadomości spam z reguły zawierają materiały marketingowe. Wśród niechcianych wiadomości nie brakuje jednak phishingu, czyli prób wyłudzenia danych osobowych, np. poprzez zainfekowany plik, który pobiera się po przejściu do fałszywej strony www podanej w mailu. Z tego powodu bardzo istotne jest, aby wiedzieć,jak zablokować spam. W tym celu zaleca się przede wszystkim:

  • korzystanie z aktualizowanego i legalnego oprogramowania,
  • wybór rekomendowanej poczty mailowej posiadającej wbudowane filtry antyspamowe,
  • zainstalowanie dodatkowego programu antywirusowego z funkcją zapory ogniowej,
  • w przypadku korzystania z płatnych wersji antywirusów – włączenie funkcji ochrony przed phishingiem lub skanowania poczty email.

Więcej w tym temacie znajdziesz na https://www.nexera.pl/pl/articles/spam-jak-zablokowac-niechciane-wiadomosci-121131631.

Dobrym krokiem jest także założenie odrębnego konta mailowego, które nie będzie powiązane z kluczowymi danymi, np. administratora systemu operacyjnego. Takie konto można swobodnie wykorzystywać wyłącznie do formularzy rejestracyjnych i newsletterów, aby móc z jednej strony korzystać z różnych promocji, z drugiej zaś – cieszyć się bezpiecznym internetem!

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register