Kąpiel w fontannach może być niebezpieczna

Sanepid ostrzega przed wchodzeniem do miejskich fontann. Picie z nich wody, ale też zanurzanie, zabawa czy chłodzenie się, może grozić chorobą. Nawet przebywanie w pobliżu wytworzonego przez fontannę aerozolu może zaszkodzić.

– Woda w fontannach zwykle charakteryzuje się względną przeźroczystością, w związku z czym mylnie i bezzasadnie uważana jest za wodę czystą – mówi Anna Obuchowska, rzecznik pomorskiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku. – Zagrożenie dla zdrowia może wiązać się przede wszystkim z piciem wody z fontanny, ale także z kąpielą lub zabawą w wodzie.

Jak mówi Anna Obuchowska, woda w fontannach może być zanieczyszczona przez ptaki i inne zwierzęta. Fontanny miejskie mogą być siedliskiem bardzo niebezpiecznych dla zdrowia bakterii chorobotwórczych.

Istotnym zagrożeniem może być również przebywanie w pobliżu wytwarzanego przez fontannę aerozolu. Wysoka temperatura wody (25-45 stopni Celsjusza), sprzyja kolonizacji instalacji wodnej fontanny przez bakterie Legionella. Przebywanie w pobliżu wytwarzanego aerozolu może prowadzić do zachorowań na legionellozę, przebiegającej jako zapalenie płuc lub gorączka Pontiac.

Radna Maria Kosecka już w tamtym roku zwracała uwagę, że kąpiele dzieci w elbląskich fontannach nie są obojętne dla ich zdrowia. Przekonywała, że powinny się przy tych obiektach pojawić tabliczki zakazujące kąpieli.

 – Badania jakości wody w zbiornikach fontann miejskich za każdym razem przynoszą alarmujące wyniki o jej złej, wręcz szkodliwej dla organizmów ludzkich jakości – mówiła radna. – Niestety nie przeszkadza to nieodpowiedzialnym i lekkomyślnym rodzicom na zezwalanie dzieciom na kąpiele w tych chorobotwórczym środowisku. Lato ze swoimi wysokimi temperaturami kusić będzie znowu zażywaniem ochłody w tych niebezpiecznych zbiornikach. Dlatego wnoszę o umieszczenie na wszystkich fontannach na terenie miasta wyraźnych znaków zakazujących kąpieli oraz spożywania wody.

Takich tabliczek ostrzegawczych do tej pory w Elblągu przy fontannach miejskich nie ma.

Źródło: portalsamorzadowy.pl

1 komentarz

  • paweł Reply

    26 lipca 2018 at 15:56

    Ta Nasza najlepsza i najnowsza na Starym Mieście ciągle niedomaga, słabo woda z niej leci

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register