Karpiarz na pierwszych zakupach, czyli wędki i kołowrotki karpiowe

Wbrew pozorom nie da się zostać karpiarzem z dnia na dzień. Jeśli wydaje Ci się, że po prostu zjawisz się nad wodą, weźmiesz do ręki pierwszy lepszy kij i ot, tak będziesz wiedział, co robić – cóż, nie do końca. Aby zacząć łowić karpie – pomijając formalności w stylu karty wędkarskiej – potrzebujesz cierpliwości, chociaż podstawowej wiedzy i specjalistycznego sprzętu, najlepiej dedykowanego do połowu karpi. Podpowiadamy, w jaki sposób dobrać wędki na karpia oraz kołowrotki karpiowe – poniżej zebraliśmy sporo przydatnych informacji.

Jaki sprzęt wędkarski na karpia?

Żeby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba rozumieć specyfikę ryb karpiowatych. Karpie należą do najbardziej pożądanych, a równocześnie najmocniejszych ryb spokojnego żeru pływających w polskich wodach. Najczęściej można je spotkać w głębokich zbiornikach – łowi się je zwykle z brzegu, metodą gruntową bądź spławikową, rzadziej powierzchniową. Trzeba uczciwie dodać, że karpie to całkiem potężne ryby. W 2020 roku padł nowy rekord Polski – wyłowiono ogromny okaz o wadze 37,8 kg. Żeby mieć szanse w walce z takim przeciwnikiem i uchronić się przed atrakcjami w stylu połamania kija, warto zainwestować w sprzęt z nieco wyższej półki.

Podstawa to oczywiście wędka na karpia i kołowrotek karpiowy – za moment zastanowimy się, na które parametry trzeba spojrzeć przy zakupie i gdzie dorwać wysokiej jakości sprzęt w miarę przystępnej cenie. Poza tym od razu warto zainwestować w plecionkę lub żyłkę (ok. 200-metrową, o średnicy 0,25-0,4 mm i wytrzymałości przynajmniej 3,5 kg) oraz gotowy zestaw przyponów; w trudnych warunkach przyda Ci się też przypon strzałowy. Do tego zanęty i przynęty (niezawodne kulki proteinowe wszelkiej maści i rodzaju, ale też kukurydza, ziemniaki, kasza, rosówki, ochotki czy czerwone robaki), ciężarki (najlepiej w przedziale 60-120 g) oraz haczyki (ostre i odporne na wygięcia, w rozmiarach 1-5).

Aby zadbać o bezpieczeństwo ryb w duchu idei catch&release, koniecznie skompletuj zestaw do bezpiecznego podbierania. Kluczowy element to podbierak karpiowy z miękką (gumową albo silikonową) siatką o drobnych oczkach – pozwoli na wyciągnięcie karpia z wody bez wyrządzania mu krzywdy. Do ważenia przyda się waga karpiowa (jeśli masz możliwości, możesz skusić się na wersję elektryczną); z kolei specjalna mata zapobiegnie urazom podczas pobierania pomiaru. W przypadku kilkugodzinnej, a tym bardziej kilkudniowej zasiadki nie może się obejść bez akcesoriów biwakowych. Must-have to komfortowe siedzisko – składane krzesełko lub łóżko karpiowe. Na dłuższe wyjazdy koniecznie zainwestuj w namiot karpiowy.

Gdzie można kupić wymienione produkty? A jakże: w Internecie! Trzeba tylko trafić na dobry sklep wędkarski online. Przyjemne zakupy zrobisz na stronie Sklepwedkarski.pl – wystarczy, że wybierzesz dział „Karpiowe” w zakładce „Metoda”, a system posortuje wyłącznie te produkty, które nadadzą się do połowu karpia. To spore ułatwienie przy przeszukiwaniu sprzętu, zwłaszcza wtedy, kiedy jesteś jeszcze zielony w tym temacie.

Wędka na karpia, jakiej potrzebujesz

Niby to żadna rewelacja, ale musimy powiedzieć o tym jasno: wędki karpiowe muszą być wytrzymałe i na tyle mocne, aby zamortyzować potencjalną ucieczkę ryby. Plastikowy kij z najniższej półki absolutnie odpada, chyba że od razu chcesz się z nim pożegnać. Przeglądaj tylko solidne wędki z dobrej jakości materiałów oraz koniecznie przypatrz się danemu modelowi pod kątem ustawienia przelotek i dopracowania detali (w dzisiejszych czasach jest to możliwe nawet przy zakupach przez Internet – w końcu od czego mamy filmiki na YouTubie i świetnej jakości zdjęcia w sklepach wędkarskich online). Kij musi być porządny, ale nie popadaj ze skrajności w skrajność i nie sięgaj po piekielnie ciężkie modele, których nie będziesz w stanie utrzymać w rękach. Karp to jeszcze nie sum, a nawet kompletując sprzęt na suma warto mieć świadomość własnych ograniczeń. Na szczęście mamy już takie wynalazki, jak włókna węglowe czy szklane, które pozwalają osiągnąć kompromis pomiędzy wagą a wytrzymałością wędki.

Jeśli chodzi o wybór pomiędzy teleskopem a wędką wieloelementową, znacznie trwalszą opcją będzie bramka numer dwa. Triumfy popularności święcą modele dwuskładowe i to właśnie one dominują na rynku, ale znajdziesz też sporo propozycji o innej liczbie elementów (np. wędki karpiowe cztero- czy siedmioskładowe).

Kolejna sprawa to ciężar wyrzutu, który należy dobrać do wagi wyrzucanego zestawu oraz do warunków panujących na konkretnym łowisku. Chcąc, żeby kij działał bez zarzutu, trzeba go później przestrzegać (co wbrew pozorom nie jest dla wszystkich takie oczywiste). Jeśli zignorujesz podane przez producenta widełki i postanowisz upolować karpia na cięższą przynętę, możesz na własne życzenie uszkodzić wędkę. Z kolei za lekkie przynęty nie będą chciały współpracować przy dalekich rzutach. Samą wytrzymałość wędziska opisuje krzywa ugięcia – wędki na karpia mają zwykle 3 lbs. Co do wagi tego rodzaju kijów, mieszczą się one najczęściej w przedziale od 200 do 400 g (jest to możliwe z uwagi na wspomniane włókna węglowe). Wreszcie: długość. To dość indywidualna kwestia, ale uniwersalne wędki karpiowe mierzą zwykle od 3,6 do 3,9 m (mowa o modelach dedykowanych do łowienia gruntowego; spławikowcy mogą z powodzeniem sięgać po jeszcze dłuższe wędziska, np. 4,20 m). Jeśli dopiero zaczynasz polowanie na karpie, podaruj sobie supersztywne, za to mało responsywne kije – niby będziesz mógł zarzucać zestaw na dalsze odległości, ale kosztem komfortowego holu.

Gdzie kupić wędki na karpia?

Polecamy rozejrzeć się w sieci – na polskim rynku działają świetne sklepy wędkarskie online o szerokim asortymencie, świetnej obsłudze klienta i korzystnych warunkach zwrotu. Jeśli dodamy do tego intuicyjną nawigację, doradztwo konsultantów i konkurencyjne ceny, otrzymamy… Sklepwedkarski.pl. Specjalnie wyodrębniona kategoria: www.sklepwedkarski.pl/pol_m_Karpiowe_Wedki-45746.html skupia dziesiątki godnych uwagi modeli. Możesz od razu ustawić interesujące Cię widełki cenowe, zadeklarować, czy interesuje Cię wędka składowa, czy raczej teleskop, a także przeglądać wyłącznie modele ulubionej marki czy o konkretnych parametrach (c.w., lbs, wadze itd.).

W ofercie sklepu znajdują się m.in. propozycje marek Mikado, Jaxon, Prologic, Spro, Megabaits, JRC, D.A.M. czy Browning. Świetną opcją jest możliwość sortowania wędzisk po popularności – pozwala to początkującym karpiarzom w kilka sekund wyłonić rynkowych ulubieńców. Przykłady? Bestseller numer jeden to model Prologic C1α z włókna 24T o dł. 3,6m i krzywej ugięcia 3 lbs. Sporo zwolenników ma również trzyskładowe wędzisko Mikado Sasori Feeder o dł. 3,6m, z trzema wymiennymi szczytówkami o różnej czułości. Uwaga: jeśli dany model jest dostępny na magazynie, a Ty złożysz zamówienie przed godziną 14:00, towar zostanie wysłany jeszcze tego samego dnia!

Do kompletu: kołowrotek karpiowy, na którym można zawsze polegać

Młynek na karpia – tak jak i kij – musi być wytrzymały i kropka. Wśród kołowrotków karpiowych przeważają modele z przednim hamulcem i stałą, aluminiową szpulą o dość dużej pojemności. Zapas żyłki czy plecionki ma sens, jeśli przychodzi nam holować większe okazy lub po prostu łowić na dużych dystansach. Niestety, klasyczne kołowrotki na karpia ważą swoje; wybawieniem są podpórki, na których można ustawić całą wędkę w oczekiwaniu na branie. Ważne, żeby młynek dobrze leżał w dłoni – koniecznie sprawdź to przed zakupem w sklepie stacjonarnym lub zaraz po odebraniu przesyłki – bez tego możesz zapomnieć o komfortowym połowie.

Serce każdego kołowrotka (karpiowego także) to hamulec. Mechanizm ma za zadanie zatrzymywać rozwijającą się linkę i chronić ją przed zerwaniem; musi też poradzić sobie przy holu ciężkiego okazu. Czy przedni, czy tylny hamulec, to już zależy od Ciebie, przy czym ten pierwszy jest bardziej uniwersalny, lżejszy i precyzyjniejszy, dlatego ma wyraźnie większe grono zwolenników.

Odrębną kategorią kołowrotków są modele z wolnym biegiem, które dzięki innowacyjności marki Shimano podbiły wędkarską branżę jeszcze w latach 80-tych. Mechanizm ten jest odpowiedzialny za równomierne i swobodne rozwijanie żyłki. Dzięki niemu zyskujemy przewagę w starciu z silną, porywczą rybą. Karp nie będzie odczuwał oporu, wyciągając linkę ze szpuli, a zatem jej nie szarpnie – tym samym szanse, że po prostu wciągnie wędkę do wody, są bliskie zeru. Przed rozpoczęciem holu wystarczy rozłączyć wolny bieg – wtedy dla ryby będzie już za późno na ucieczkę.

Czas na istotne parametry. Optymalne wartości przełożenia to przedział między 4,5:1 a 5,1:1. Świetnie, jeśli szpula będzie w stanie pomieścić przynajmniej 200 metrów linki o grubości 0,30 mm. Skontroluj też liczbę łożysk, rozmiar i siłę hamulca. Cena, choć istotna, nie powinna grać kluczowej roli. Nie trzeba od razu wydawać majątku – za nieco ponad 100 złotych można już utrafić całkiem porządne modele – ale szukanie daleko posuniętych oszczędności mija się z celem. W końcu za podwyższoną odporność, trwałość, elementy z nierdzewnej stali, niezawodny hamulec i płynność pracy trzeba swoje zapłacić. Jakie bajery mogą się przydać? Na plus działają cyfrowo wyważony rotor, dokładna przekładnia eliptyczna czy system kontroli żyłki na szpuli. Zwróć też uwagę, czy producent dodaje do danego modelu zapasową szpulę i jakiej udziela gwarancji.

Kołowrotek karpiowy – polecane marki i modele

Wspomniany sklep wędkarski online oferuje dziesiątki wyselekcjonowanych młynków, w tym kołowrotki karpiowe (sklepwedkarski.pl/pol_m_Karpiowe_Kolowrotki-44272.html) marek Mikado, Mitchell, D.A.M., Jaxon, Browning, Megabaits, Spro, Penn czy Ryobi. Wszystkie największe bestsellery są jednak produkcji legendarnej marki Okuma. Perfekcyjnie dopracowane produkty reprezentują tak dobrą jakość, że azjatycka marka po prostu udziela 5-letniej gwarancji na każdy model ze swojej oferty. Do ulubieńców karpiarzy należą takie modele, jak Okuma 8k, Okuma Ceymar Baitfeeder oraz Okuma AK Baitfeeder (w kolejności od najdroższego do najtańszego).

Wiesz już, jak zabrać się za swoje pierwsze większe zakupy – życzymy powodzenia w bojach i połamania wędki podczas karpiowej zasiadki!

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register