Kontrowersje. Stowarzyszenie Miłośników Sportów Zimowych otrzymało tylko połowę dotacji

Nie 200 tys. zł a połowę mniej otrzymało Stowarzyszenie Miłośników Sportów Zimowych w Elblągu. Według Urzędu Miejskiego organizacja nie zrealizowała w pełni zakładanego programu.

W 2017 r. Stowarzyszenie Miłośników Sportów Zimowych otrzymało 200 tys. zł dotacji w ramach konkursu „Popularyzacja aktywności sportowej wśród mieszkańców Elblągu”, na realizację programu „Aktywni Górą”. Projekt obejmował powszechną naukę jazdy na nartach i snowboardzie oraz organizację zajęć w Parku Linowym.

Dotację podzielono na dwie transzę. Pierwszą, w wysokości 100 tys. zł przekazano stowarzyszeniu w czerwcu br.

Według informacji Urzędu Miejskiego w Elblągu, z programu w Parku Linowym skorzystały dzieci z elbląskich szkół i przedszkoli (4 000 uczniów) oraz seniorzy. Organizowano również treningi „na sucho” nauki jazdy na nartach i na snowboardzie.

Z powodu niekorzystnych warunków atmosferycznych (brak śniegu, dodatnie temperatury) oraz niedziałającej stacji narciarskiej na Górze Chrobrego nie odbyły się praktyczne zajęcia narciarskie. Z tego powodu Ratusz wstrzymał wypłatę drugiej transzy dotacji. Trwa również weryfikacja sprawozdania organizacji dotyczącego wykorzystania pierwszej puli dotacji udzielonej dla Stowarzyszenia Miłośników Sportów Zimowych.

– W przypadku niewykorzystania środków stowarzyszenie zobowiązane będzie do zwrotu różnicy – deklaruje Urząd Miejski w Elblągu.

Przypomnijmy, że niedawno Rada Miasta zdecydowała o przesłaniu do Centralnego Biura Śledczego Policji protokołów komisji badającej sprawę dofinansowania Stowarzyszenia Góra Chrobrego.

Zdaniem radnych przyznanie 200 tysięcy złotych dotacji na promocję narciarstwa wśród mieszkańców Elbląga wiąże się z szeregiem nieprawidłowości.

– Ten konkurs wiązał się z rekordowym budżetem, udzielono dotację na 100 procenta wnioskowanej kwoty – mówił Paweł Fedorczyk, przewodniczący komisji rewizyjnej.

Cztery pozostałe stowarzyszenia dostały w sumie 40 tysięcy złotych. Wysłanie dwóch protokołów komisji w tej sprawie to odpowiedź na wniosek Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

CBA już raz badała sprawę udzielenia przez Miasto dotacji dla Stowarzyszenia Miłośników Sportów Zimowych w konkursie „Popularyzacja aktywności sportowej wśród mieszkańców Elbląga”.

Śledczy jednak nie doszukali się tu nieprawidłowości i sprawę umorzyli. Zapowiedzieli jednak, że mogą do niej powrócić, pod warunkiem pojawienia się nowych okoliczności.

Radnych: Pawła Kowszyńskiego, Rafala Traksa oraz Pawła Fedorczuka niepokoi nadal fakt, że nowopowstałe Stowarzyszenie Miłośników Sportów Zimowych, personalnie powiązane z przedsiębiorstwem „Góra Chrobrego” otrzymało tak wysoką dotację. Zwłaszcza, że organizacja występowała dokładnie o taką kwotę, jaką otrzymała.

Dodatkowo radni wskazują, że elbląski Ratusz nie zdecydował się na rozstrzygnięcie konkursu na promocję sportów zimowych, dopóki nie wpłynęła oferta od tego właśnie stowarzyszenia. Dlatego informację o konkursie „Popularyzacja aktywności sportowej wśród mieszkańców Elbląga” ogłaszano dwukrotnie.

Ponadto przedsiębiorstwo „Góra Chrobrego” już wcześniej sygnalizowała Miastu, od którego dzierżawi stok, że chce z tej działalności zrezygnować. Tu dziwnym trafem powstaje organizacja, którą budżet miasta zasila kwotą 200 tys. zł.

O całej sprawie pisaliśmy tu: http://fakty.elblag.pl/radny-pyta-o-200-tys-zl-dla-nowego-stowarzyszenia-sprawa-interesowalo-sie-cba/

 

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register