Kredyt a pożyczka. Różnice, o których warto wiedzieć

Polacy coraz chętniej pożyczają pieniądze na różne cele. Kupno mieszkania, zakup samochodu czy też założenie własnego przedsiębiorstwa często wykracza poza nasze możliwości finansowe. Co ciekawe, zadłużamy się również, aby pokryć koszty związane z wyjazdem wakacyjnym czy zakupem wysokiej klasy sprzętu elektronicznego. I tutaj pojawia się arcyważne pytanie: bierzemy kredyt czy pożyczkę? W języku potocznym obie nazwy używane są wymiennie, co jest oczywiście błędem. Zarówno kredyt, jak i pożyczka są produktami finansowymi, jednak udzielanymi na innych warunkach i często przez dwie różne instytucje finansowe. Zatem co odróżnia kredyt bankowy od pożyczki pozabankowej?

Kredyt i pożyczka: podstawowa różnica

Pojęcie kredytu oraz pożyczki często uważane są za tożsame, ponieważ na mocy obu produktów finansowych dokonujemy zaciągnięcia zobowiązania względem wierzyciela. Jednak zasadnicza różnica leży w instytucji finansowej, u której się zadłużamy.

Kredyt tylko w banku

Kredytu może udzielić nam tylko i wyłącznie bank. Zaciągnięcie kredytu w instytucji bankowej jest jednoznaczne ze spisaniem umowy między Kredytodawcą a Kredytobiorcą na mocy prawa bankowego. Udzielenie kredytu bez spisania umowy jest po prostu niemożliwe, ponieważ jej warunki jasno określają najważniejsze kwestie z punktu widzenia obu stron zawartego porozumienia.

Pożyczki pozabankowe

W odróżnieniu od kredytu, szybkiej pożyczki może udzielić nam w zasadzie każdy, kto posiada odpowiedni zasób portfela. W telegraficznym skrócie, o pożyczkę możemy starać się u pozabankowej firmy pożyczkowej, jak również u innych osób prawnych czy osób fizycznych. Co ciekawe, pożyczając kwotę mniejszą niż 500zł nie musimy spisywać pisemnej umowy. Tak przynajmniej wynika z postanowień Kodeksu Cywilnego, który reguluje proces udzielania pożyczek.

Kredyt i pożyczka: koszty

Podczas rozważania wzięcia kredytu czy pożyczki, zazwyczaj najbardziej frasuje nas wysokość opłat związanych z zaciągnięciem zobowiązania finansowego. Tutaj warto pamiętać, że kredyt zawsze jest oprocentowany lub obarczony prowizją według stawek określonych w umowie sporządzonej przez Kredytodawcę i najważniejsze – dotyczy tylko pieniędzy.

Z pożyczką sprawa wygląda na nieco bardziej skomplikowaną, ale tylko na pierwszy rzut oka. Przedmiotem pożyczki mogą być zarówno pieniądze, jak i rzeczy materialne, które nie są oznaczone tożsamością. W przeciwieństwie do kredytu, wzięcie całkowicie darmowej pożyczki jest możliwe, a wysokość opłat lub ich brak zależy tylko i wyłącznie od wierzyciela.

Kredyt i pożyczka: formalności

To tutaj upatruje się największych różnic między umową kredytową a pożyczkową. Proces udzielania kredytu przez instytucje bankowe jest o wiele bardziej skomplikowany niż w przypadku procedur stosowanych przez pozabankowe firmy pożyczkowe.

Kredyt w banku wymaga od Kredytobiorcy przedłożenia wielu dokumentów niezbędnych do pozytywnego rozpatrzenia wniosku przez bank. Najczęściej musimy dostarczyć oświadczenie o dochodach, zaświadczenie o stałym zatrudnieniu, zeznania podatkowe czy wyciągi z rachunku bankowego, na które wpływa stałe wynagrodzenie. Oprócz tego, wzięcie kredytu wymaga nie jednej, a kilku osobistych wizyt w banku, jak również zatrudnienie doradcy finansowego, najczęściej w przypadku kredytów hipotecznych.

Co zatem z pożyczką? Tutaj sprawa jest zdecydowanie bardziej przystępna dla przeciętego obywatela. Formalności związane ze skorzystaniem z oferty firmy pożyczkowej zredukowane są do absolutnego minimum. Najczęściej musimy jedynie posiadać konto w banku, przedstawić dokument o stałych dochodach, otrzymać pozytywny wynik zdolności kredytowej i mieć ukończone co najmniej 18 lat, choć niektórzy Pożyczkodawcy wymagają ukończenia 21. roku życia. Co ciekawe, aby wziąć szybką pożyczkę nie musimy opuszczać swojej kanapy – wszystko załatwimy przez internet i to zaledwie w kilkanaście minut.

Kredyt i pożyczka: BIK

Zarówno banki, jak i pozabankowe instytucje finansowe zabezpieczają się przed niewypłacalnością potencjalnych klientów, sprawdzając ich historię kredytową. W przypadku banków, najczęściej mamy do czynienia z Biurem Informacji Kredytowej, które od ponad 20 lat czuwa nad udzielaniem kredytów bankowych. Zaleganie ze spłatą innych zobowiązań finansowych praktycznie przekreśla nasze szansę na kredyt w banku.

Jak wygląda sprawa z pożyczkami? Z pewnością o wiele prościej niż z kredytem. Szybka chwilówka bez BIK jest możliwa, choć to wcale nie oznacza, że Pożyczkodawca przeleje nam środki finansowe „w ciemno”. Firmy pożyczkowe w celu weryfikacji klientów posiłkuje się innymi bazami danych jak Krajowy Rejestr Długów Biura Informacji Gospodarczej S.A czy Platforma Wymiany Informacji pożyczkowej (CRIF).

Artykuł powstał przy wspłpracy ze spacjalistami z firmy SmartPozyczka.pl

1 komentarz

  • Janusz Reply

    17 marca 2020 at 15:31

    Pożyczka jest bardziej nowoczesną formą kredytową. Po pierwsze jest udzielana bardzo szybko, po drugie bez żadnych formalności. Mogę polecić firmę Szybka Gotówka – jest w 100% niezawodna i zawsze służy dobrym wsparciem.

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register