Kto dostał nagrody prezydenta za 2018 r.?

Tradycyjnie w wieczór Trzech Króli w Teatrze im. Aleksandra Sewruka odbył się Koncert Noworoczny, podczas którego wręczono nagrody za wybitne osiągnięcia w pracy na rzecz społeczności i rozwoju naszego miasta.

 

Laureatami Nagród Prezydenta za rok 2018 w poszczególnych kategoriach zostali:

Sport i turystyka

Hanna Skrobotun – przedsiębiorca, działaczka społeczna, promotorka Elbląga i regionu. Inicjatorka powstania Elbląskiego Klastra Turystycznego i Prezes tego stowarzyszenia. Współpracowała przy tworzeniu w naszym województwie międzynarodowego szlaku pod nazwą „Pomorska droga Św. Jakuba”.

Integracyjny Klub Sportowy Atak – to największy tego typu klub w Polsce, w którym razem trenują sportowcy niepełnosprawni ruchowo, intelektualnie i pełnosprawni. Powstał w 1998 roku. Klub był organizatorem tak prestiżowych zawodów dla niepełnosprawnych, jak: Mistrzostwa Świata (2014r.) i Mistrzostwa Europy (2009 i 2013r.) w siatkówce na siedząco.

Działalność gospodarcza
Florian Romanowski – prezes spółki OPEGIEKA, od 45 lat związany zawodowo z Elblągiem. W ogromnej mierze to dzięki niemu elbląska spółka jest wiodącą firmą geoinformatyczną w Polsce.

Ochrona środowiska
Lasy Państwowe, Nadleśnictwo Elbląg – prezydent docenił zaangażowanie pracowników Nadleśnictwa, którzy podejmują działania społeczne i aktywizujące mieszkańców w zakresie ochrony środowiska, w których rocznie uczestniczy ponad 5000 dzieci i młodzieży.

Opieka społeczna
Stanisław Brandt – społecznik, filantrop, przez 33 lata charytatywnie pełnił funkcję Przewodniczącego Koła Polskiego Związku Niewidomych w Elblągu.

Służba zdrowia
Dr Tadeusz Naguszewski – ordynator II Oddziału Chorób Wewnętrznych z Pododdziałem Endokrynologicznym i Pododdziałem Diabetologicznym w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Elblągu. Był również elbląskim radnym, a także Posłem na Sejm RP VI i VII kadencji.

Kultura i sztuka
Mjr Maciej Skrzypczak – Od 2003 r. przez 14 lat pełnił służbę dowódcy Orkiestry Wojskowej w Elblągu. W 2017 r. przejął dowództwo nad Orkiestrą Reprezentacyjną Wojska Polskiego w Warszawie. Jest też członkiem rady społecznej Elbląskiej Orkiestry Kameralnej.

Działalność oświatowa i pedagogiczna
Hanna Barbara Pietras – nauczyciel ZSO nr 2 – II liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Kazimierza Jagiellończyka w Elblągu. Wychowała największą liczbę laureatów i finalistów szczebla centralnego olimpiad przedmiotowych – łącznie 43 olimpijczyków. Największym osiągnięciem jej uczniów na poziomie światowym jest zdobycie w 2014 r. Brązowego Medalu na XXV Międzynarodowej Olimpiadzie Biologicznej w Indonezji. W roku 2018 została uhonorowana tytułem „Profesora Oświaty”.

Inne
Henryk Myśliński – z zamiłowania fotograf dokumentalista. Od 1967 roku fotograf zawodowy. Wieloletni fotoreporter elbląskiej prasy lokalnej. Współautor wielu albumów fotograficznych, promujących zabytki Elbląga, jego okolice oraz ważne wydarzenia. Od ponad 20 lat dokumentuje m.in. wręczenie nagród prezydenta miasta. Nie inaczej było dzisiaj.

Nagroda specjalna
Ks. Mieczysław Józefczyk – duchowny, patriota, regionalista, kronikarz dziejów, kustosz, który związał swe losy z Elblągiem. Ksiądz infułat Józefczyk jest współtwórcą lokalnej tożsamości mieszkańców przybyłych do Elbląga po 1945 roku. Wiele zawdzięcza mu kościół pw. św. Mikołaja, późniejsza katedra, gdzie jako proboszcz od 1968 roku z energią i zapałem przystąpił do jego dalszej odbudowy. Członek Armii Krajowej, kombatant z piękną kartą podziemną. Przewodnik duchowy pierwszej elbląskiej „Solidarności”, zaangażowany w pomoc osobom represjonowanym w stanie wojennym. W dalszym ciągu aktywny, piszący, dokumentujący.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register