Kup choinkę prosto z lasu w Elblągu

Zapach świerkowej żywicy, roznoszący się po całym domu to jedno z najsilniejszych wspomnień, z jakimi kojarzą nam się Święta Bożego Narodzenia. Do tego piękne ozdoby często ręcznie robione i prezenty pod choinką. To właśnie naturalne drzewko dodaje magii i przyjemnej atmosfery, w naszych domach, podczas świąt.

Takie drzewka mają wiele zalet, poza wyjątkową atmosferą jaką nam dają, podczas ich wzrostu powstaje tlen, a po świętach można oddać je do kompostowania lub wykorzystać w kreatywny sposób. Można też nabyć choinkę z bryłką korzeniową, którą po odpowiednim zabezpieczeniu na wiosnę posadzimy w przydomowym ogródku. Kupując naturalną choinkę należy zwrócić uwagę na to czy pochodzi ona z legalnego źródła, a więc czy powstała w odpowiedzialny sposób.

Choinki, które można nabyć w Lasach Państwowych, na przykład w Nadleśnictwie Elbląg, powstają głownie na specjalnie zakładanych plantacjach choinkowych, między innymi w miejscach gdzie i tak nie mógłby rosnąć las np.: pod liniami energetycznymi lub na przykład na gruntach rolnych na których nie może docelowo powstać las ze względu na ich przeznaczenie. Większe choinki, powyżej 3 m wysokości, pozyskiwane są przy okazji prac pielęgnacyjnych w młodnikach, które polegają na przerzedzaniu drzew, celem dostarczenia pozostałym drzewom większej ilości światła, wody i przestrzeni życiowej. W związku z czym wycinanie drzewek nie odbywa się ze szkodą dla lasu.

Warto  więc zapytać sprzedawcę o pochodzenie choinki, aby nie kupować kradzionych drzewek lecz pochodzących z legalnych plantacji choinkowych.

Gdy choinka stanie już w naszym mieszkaniu, warto zachować podstawowe zasady aby jak najdłużej wytrwała w świeżości i po prostu nie zrzucała za wiele igieł. Nie ustawiajmy jej zatem przy źródłach ciepła jak piece, kaloryfery czy rozgrzana podłoga. Najlepsza będzie najchłodniejsza część mieszkania. Pamiętajmy też o podlewaniu naszego drzewka, przynajmniej raz na dobę.

W bieżącym roku w Nadleśnictwie Elbląg choinki będzie można nabyć od 20 do 23 grudnia ( lub do wyczerpania zapasów):

•    Przy biurze nadleśnictwa na ul. Marymonckiej 5 ( Bażantarnia):
o    20-22 grudnia, w godzinach od  9:00 do 16:30
o    23  grudnia, w godzinach od  9:00 do 17:30
•    Przy leśniczówkach w dniach od 20.12 do 23.12, prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny z leśniczym ( numery do leśnictw – https://elblag.gdansk.lasy.gov.pl/lesnictwa ) .

Ceny (brutto) choinek:
Choinka do 2 m wysokości: świerkowa – 36 zł
od 2,1 do 3 m: świerkowa – 46zł,
do 3,1 do 4 m: świerkowa – 86 zł
od 4,1 : świerkowa – 116 zł,

Całkowity cennik choinek dostępny jest pod adresem internetowym (https://elblag.gdansk.lasy.gov.pl/aktualnosci/-/asset_publisher/1M8a/content/sprzedaz-choin-4 )

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register