Lata Ci w kuchni małe i czarne? Tak to muszka owocówka. Jak poradzić?

Lata Ci w kuchni małe, czarne ze skrzydełkami? Tak, to muszka owocówka. W lato zazwyczaj opanowują naszą kuchnię. Dlaczego?

Co wiesz o tej małej istocie, która tak nas irytuje?

  • Popularna mucha owocówka oficjalnie i naukowo przedstawia się jako Drosophila melanogaster i jest zaledwie jednym gatunkiem z ponad 1500 owadów z rodzaju Drosophila („kochające-rosę”).
  • Męskie owady z tego rodzaju posiadają najdłuższe komórki spermowe ze wszystkich poznanych organizmów na Ziemi (omawiana tu owocówka: 1.76 mm przy długości ciała odrobinę mniejszej niż 2.5 mm; ludzka komórka: 0.05 mm).
  • Polskie nazwy: Wywilżna karłowata, drozofila karłówka, muszka owocowa, wywilżnia, wywilżanka, drozofila, octówka.
  • Jest pierwszym zwierzęciem umieszczonym przez człowieka w kosmosie.
  • W całym systemie nerwowym posiadają 100,000 neuronów (tyle, co homar; karaluch: 1 milion, człowiek: 86 miliardów).
  • Należy do bezkręgowych organizmów modelowych – czyli takich, które są wykorzystywane w badaniach genetycznych (np. przedłużanie życia, ale i studiowanie chorób – 75% znanych ludzkich genów chorobowych ma swój odpowiednik w genomie tej muchy).
  • Długość życia owada to ok. 30 dni (w temperaturze 29 °C – jest zwierzęciem ektotermicznym, czyli polegającym na źródle ciepła spoza organizmu, a więc zmiana temperatury otoczenia zmienia jego cykl życia – dlatego też okres rozwoju od jajka do dorosłego organizmu może być tak krótki jak 7 dni przy 28 °C, bądź też nawet dłuższy niż 50 dni przy 12 °C).
  • Posiadają jedne z najbardziej zaawansowanych oczu wśród owadów, a ok. 2/3 mózgu owocówki jest poświęcona przetwarzaniu obrazu. Rozdzielczość kątowa oczu jest zdecydowanie gorsza niż u człowieka, jednak rozdzielczość czasowa (temporal resolution; w czasie, w którym fotony z informacją dotrą do obserwatora system mógł już ulec zmianie) jest mniej więcej 10x lepsza (mucha jest od nas nieco mniejsza, więc ten czas jest oczywiście krótszy).
  • Potrafią wyczuć woń etanolu oraz octanu etylu (produkty fermentacji) z odległości kilkunastu metrów, ale w domu często pojawiają się po prostu przyniesione z zewnątrz na owocach w postaci jaj bądź larw.
  • Akt kopulacji pomiędzy dwoma osobnikami trwa ok. 15-20 minut.
KIEDY SIĘ POJAWIAJĄ?
Oj bardzo ale to bardzo szybciutko….:) Żywią się one bowiem drożdżami obecnymi w nieświeżej żywności, dlatego też wystarczy zostawić na stole np. kawałek odkrojonej cytryny, pomidora, pomarańczy, słodkiego albo kwaśnego soku, otwarty dżem lub konfiturę a nawet wino…a kuchnie opanują oto te paskudy!
Mimo, iż żyją zaledwie 10 dni to w tym czasie mogą się tak rozmnożyć, że będą prawdziwą udręką a walka z nimi będzie długa i trudna.
Najczęściej pojawiają się one w sezonie letnim, kiedy pozostawione na stole owoce i warzywa szybciej się psują- soki fermentują.
JAK IM ZAPOBIEGAĆ?
1.) Wyrzucaj systematycznie śmieci, tym bardziej jak znajdują się w nich resztki jedzenia,
2.) Myj często kosz na śmieci i dbaj o porządek wokół niego. (Najlepiej jak kosz ma przykrywkę)
3.) Nie przetrzymuj w zlewie talerzy, szklanek i.t.p z resztkami jedzenia!
4.) Myj często zlew,
5.) Unikaj pozostawiania na stole nadgryzionych, nieświeżych, zepsutych, pokrojonych owoców i warzyw!
JAK SIĘ ICH POZBYĆ?
1.) Pozbyj się wszystkich produktów, które wydają się nam podejrzane i które mogą zawierać ich larwy,
2.) Umyj dokładnie kuchnię, nie zapominaj o zlewie i jego odpływach!
3.) Wyrzuć śmieci i umyj kosz,
4.) Nalej do zlewu lub miski ocet balsamiczny lub jabłkowy z odrobiną detergentu. Jego zapach jest bardzo zbliżony do fermentujących owoców, dlatego łatwo zwabi muszki, a dzięki detergentowi owady nie osiądą na powierzchni a się w nim utopią 🙂
5.) Źle działa także na nie gorące powietrze z suszarki a także lakier do włosów (jednak nie używaj go w kuchni)
6.) Siedlisko muszek, jeśli jest np. na kafelkach lub blacie spryskaj płynem do mycia szyb i przetrzyj.
źródło: http://swiat-zapracowanej-mamy.blogspot.com, www.ciekawe.org, foto: swiatkwiatow.pl

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register