Najczęstsze uzależnienia na świecie

Uzależnić można się dziś niemal od wszystkiego, nie tylko od substancji, które charakteryzują się właśnie takim działaniem, choć nie ulega wątpliwości, że to właśnie one najczęściej powodują popadanie w nałogi. Oto 3 najczęstsze uzależnienia na świecie.

Tytoń – nie tylko w papierosach

Z roku na rok coraz więcej osób na całym świecie uzależnia się od tytoniu. W jego kontekście najczęściej mówi się o uzależnieniu od papierosów, jednak warto mieć świadomość, że występuje on nie tylko w nich. Tytoń znajdziemy również w papierosach elektronicznych czy w cygarach, można go również żuć. Po tytoń sięgamy najczęściej w stresujących sytuacjach, gdy chcemy nieco się rozluźnić. Jego „zaletą” jest fakt, iż w przeciwieństwie do alkoholu czy substancji psychoaktywnych, można go palić bądź żuć w towarzystwie. O ile bowiem picie alkoholu w pracy jest niedopuszczalne, o tyle przerwa na papierosa jest powszechnie akceptowana. Problem w tym, że od tytoniu można się w krótkim czasie silnie uzależnić, natomiast wychodzenie z nałogu nie jest proste. Warto wtedy zakupić recigar w tabletkach z apteki internetowej, który może pomóc nawet wieloletnim palaczom. Od tytoniu uzależniają się osoby w każdym wieku, zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Warto mieć na uwadze, że jest on szkodliwy dla:

  • układu oddechowego,
  • kondycji skóry i paznokci,
  • stanu zdrowia jamy ustnej,
  • układu krążenia.

Uzależnienie od alkoholu

Problem z alkoholem najczęściej polega na tym, że bardzo trudno go zdiagnozować. O ile bowiem po tytoń sięgają jedynie osoby uzależnione, o tyle alkohol w niewielkich ilościach wypijamy stosunkowo często. Latem chętnie sięgamy bowiem po piwo, na przyjęciach zaś po kieliszek wina. Uzależnienie od alkoholu najczęściej rozpoczyna się w momencie, gdy przyjmowanie trunków staje się sposobem na odreagowanie stresu, problemów czy trudnych relacji zawodowych bądź rodzinnych.

Leczenie alkoholizmu nie jest proste – tutaj bowiem nie pomogą tradycyjne środki lecznicze, a jedynie długa psychoterapia. Czasami konieczne okazuje się być podjęcie leczenia w ośrodku zamkniętym, czyli pójście na tak zwany odwyk alkoholowy, który związany jest bezpośrednio z detoksykacją organizmu.

Szkodliwe narkotyki i dopalacze

Uzależnienie od narkotyków zwykle zaczyna się niewinnie – często sięgamy po nie, aby:

  • poprawić sobie nastrój,
  • być bardziej efektywnym w pracy,
  • lepiej się bawić.

Wydaje nam się, że jednorazowe przyjęcie substancji odurzającej nie wyrządzi nam większej krzywdy. Tymczasem warto mieć świadomość, że od narkotyków uzależniamy się niemal natychmiastowo. Silnie oddziałują one na układ nerwowy, dzięki czemu po ich przyjęciu czujemy się rozluźnieni, gotowi do podejmowania nowych wyzwań. Niestety, wychodzenie z nałogu narkotykowego jest bardzo trudne i czasochłonne. Co więcej, w ostatnich latach na czarnym rynku pojawiły się narkotyki w innej, jeszcze niebezpieczniejszej odmianie.

Mowa o dopalaczach, które okazują się być śmiertelnie niebezpieczne. Od nich uzależniają się najczęściej młode osoby, choć zdarzają się też przypadki uzależnienia wśród dorosłych. 

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register