Najczęściej występujące pasożyty u dzieci

Pasożyty to organizmy, które, aby przeżyć, potrzebują żywiciela. Mimo coraz większej świadomości społeczeństwa i dobrych warunków higienicznych, wciąż dochodzi do zakażeń. Najczęściej mają one miejsce w dużych skupiskach takich jak przedszkola i szkoły. Dzieci nie zdają sobie sprawy z zagrożeń, jakie niesie za sobą wkładanie do buzi nieumytych rączek, brudnej zabawki z piaskownicy, zjedzenie nieumytych owoców czy korzystanie z tych samych przyborów do czesania. Najczęstszym organizmem pasożytniczym są owsiki oraz wszy. Sprawdź, jakie są objawy występowania wesz czy owsików u dzieci.

Objawy występowania pasożytów

Owsica i wszawica to dwie najczęstsze choroby pasożytnicze występujące u dzieci. Jakie są ich objawy i na czym polega leczenie?

Owsica – owsiki u najmłodszych wciąż pojawiają się stosunkowo często. To najpowszechniejsza choroba pasożytnicza.  Do zakażenia dochodzi poprzez kontakt z jajeczkiem owsika. Ten nicień potrafi przetrwać bez żywiciela nawet kilka tygodni i wraz z kurzem czy jedzeniem zainfekować kolejny organizm. Potocznie mówimy, że jest to choroba brudnych rąk.

Początkowo może nie dawać żadnych objawów. Jajeczko owsika dostaje się do jelita, tam w przeciągu ok. 2-4 tygodni dojrzewa. Samica owsika przemieszcza się wzdłuż jelit aż do odbytu, gdzie składa tysiące jajeczek. Najbardziej charakterystycznym objawem zakażenia owsikami jest uporczywy świąd okolic odbytu – dziecko zaczyna się drapać, jest niespokojne, nerwowe, niewyspane. Mogą pojawić się bóle brzucha, nudności, brak apetytu, zgrzytanie zębami.

Aby rozpoznać zakażenie nicieniem, możemy wykonać badanie kału pod tym kątem, choć często możemy sami zauważyć na kale dziecka malutkie białe niteczki – to właśnie owsiki. Leczenie owsików u dzieci to cały proces, który muszą przejść wszyscy domownicy. W aptece dostępne są preparaty zwalczające owsiki. Pamiętajmy, że jajo owsika przeżywa poza organizmem żywiciela ok. 3 tygodni, dlatego, aby kuracja zwalczająca infekcję się powiodła, należy w tym okresie bezwzględnie przestrzegać zasad higienicznych oraz dokładnie wysprzątać całe mieszkanie.

Wszawica – wesz ludzka to pasożyt, którego bardzo łatwo zauważyć. Najczęściej występuje na skórze głowy i jest na tyle duża, że możemy ją zaobserwować gołym okiem. Wszawica daje charakterystyczne objawy pod postacią wzmożonego świądu owłosionej skóry głowy.

Wesz ludzka bardzo szybko się rozprzestrzenia, skacze z głowy na głowę, zostaje przenoszona poprzez pożyczanie sobie czapek, szczotek czy gumek do włosów.  Leczeniu powinny poddać się wszystkie osoby mające kontakt z zarażonym. W aptekach możemy kupić preparaty pod postacią szamponów, zwalczające te pasożyty.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register