Nie będzie połączenia kolejowego Gdynia – Kaliningrad

Był pomysł, przejazd promocyjny i zapowiedzi uruchomienia pociągów w relacji Gdynia – Kaliningrad na stałe. Jednak mimo zaangażowania polskich samorządowców, połączenie nie zostanie uruchomione.

Rozmowy w sprawie ponownego uruchomienia połączenia były prowadzone przez Polregio z przedstawicielami Kolei Rosyjskich (РЖД). Jak się okazuje, mimo zapowiedzi, pociągi na linię Gdynia – Kaliningrad nie wyjadą.

Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego planował, by połączenie było uruchamiane w ramach obowiązującej umowy z operatorem na odcinku Gdynia Główna – Elbląg. Na pozostałej części trasy, Elbląg – Braniewo, organizatorem miało być Województwo Warmińsko-Mazurskie. Na całej trasie operatorem połączenia miało być Polregio. Marszałkowie obu województw zabezpieczyli nawet środki finansowe na ten cel.

Za finansowanie i organizację połączenia na odcinku Braniewo – Kaliningrad odpowiedzialna miała być strona rosyjska. Jednak brak woli partnerów rosyjskich co do uruchomienia regularnych przejazdów przekreślił cały projekt. – Z uwagi na brak dalszych działań zmierzających do uruchomienia powyższego połączenia po stronie rosyjskiej, regularne przewozy na linii Gdynia Główna – Braniewo – Kaliningrad nie zostały uruchomione – mówi Andrzej Bittel, wiceminister infrastruktury odpowiadający za kolej.

Źródło: https://zbiorowy.info/2018/10/nie-bedzie-polaczenia-kolejowego-gdynia-kaliningrad/

 

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register