Niezwykłe znalezisko z Elbląga trafiło na wystawę w Kołobrzegu

Do kołobrzeskiego muzeum przyjechał z Elbląga wyjątkowy eksponat. Na wystawie plenerowej przy ul. Emilii Gierczak w Kołobrzegu stanął niemiecki schron przeciwodłamkowy typu Mannesmamm Metallschutzzelle RL 3-38/44 Klein, czyli niewielki obiekt wartowniczy, odnaleziony na terenie elbląskiej jednostki wojskowej.

Wyprodukowano go prawdopodobnie między 1939 a 1943 r. Jest to jeden z nielicznych, stalowych tzw. Einmannbunkrów, jakie przetrwały w naszym kraju.

– Ten wyjątkowy obiekt otrzymaliśmy od Stowarzyszenia Historyczno-Poszukiwawczego „Denar”z Elbląga. Jak się okazało, mimo blisko 80 lat od wyprodukowania oraz śladów po udziale w walkach – przestrzelinach, schron jest w naprawdę bardzo dobrym stanie – informuje dyrektor Muzeum Oręża Polskiego, Aleksander Ostasz.

Ważący 600 kg, wykonany ze spawanych płyt stalowych grubości 10 mm dzwon zainstalowany został na wystawie plenerowej.

„Projekt Schron” to autorski program ratunkowy a zarazem naukowo-badawczy, realizowany przez Muzeum Oręża Polskiego. Jego celem jest inwentaryzacja często zapomnianych a przez to skazanych na zniszczenie reliktów fortyfikacji z czasów II wojny światowej.

Źródło: Rzeczpospolita

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register