19 lutego, jak co roku, fromborskie muzeum świętuje rocznicę urodzin patrona instytucji.
Tego dnia odbędą się oficjalne uroczystości, a w ich ramach zamknięty wernisaż dwóch niezwykłych wystaw. Aby jednak wszyscy zainteresowani mogli w pełni przeżyć to wydarzenie, Muzeum organizuje drugie otwarcie ekspozycji – w sobotę, 22 lutego, o godz. 11.30.
Po wystawie „Historia pewnego pomnika” oprowadzi sama jej kuratorka, która przybliży kulisy powstania fromborskiego pomnika Mikołaja Kopernika z 1973 roku, w tym temat ogólnopolskiego konkursu rzeźbiarskiego, który poprzedził jego realizację. Zwiedzający będą mieli okazję zobaczyć kilkadziesiąt gipsowych projektów pomnika, w tym monumentalne rzeźbione głowy astronoma. Co ciekawe, po zakończeniu konkursu wszystkie prace zostały wystawione w Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku, a część z nich do dziś pozostaje w zbiorach instytucji. Po ponad 50 latach Muzeum postanowiło przypomnieć to niezwykłe wydarzenie i opowiedzieć historię charakterystycznego fromborskiego monumentu na nowo.
Druga ekspozycja – „Mieczysław Welter. Rzeźba” – to unikalna prezentacja dziewięciu rzeźb autorstwa zwycięzcy konkursu na pomnik Kopernika. Dzieła te, wypożyczone od samego artysty, pozwolą bliżej poznać dorobek Mieczysława Weltera – twórcy rzeźby monumentalnej, portretowej i kameralnej, autora wielu pomników w kraju i za granicą. Jego sztuka, inspirowana klasycznymi wzorcami i kulturą antyczną, koncentruje się przede wszystkim na człowieku. Szczególne miejsce w dorobku twórcy zajmuje portret, który traktuje nie tylko jako wierne oddanie fizjonomii, ale także jako głęboki wgląd w psychikę przedstawianej postaci. Wśród prezentowanych prac warto zwrócić uwagę na terakotowy portret Krystyny, żony artysty, oraz niezrealizowany projekt fromborskiego pomnika, który w konkursie zdobył wyróżnienie.
Wstęp na sobotnie wydarzenie możliwy jest na podstawie biletu do Muzeum.