Odsłonięty kompleks schronów zostanie zniszczony. Koliduje z budową wiaduktu

To ostatnie chwile, kiedy można jeszcze obejrzeć sporych rozmiarów podziemny kompleks schronów przy ul. Lotniczej. Odkopane podczas prac przygotowawczych do budowy wiaduktu, wkrótce zostaną zniszczone. Nie ma innego rozwiązania.

O odsłonięciu kompleksu schronów z czasów II wojny światowej informowaliśmy już kilka dni temu. O tym informowali członkowie Stowarzyszenia Historyczno-Poszukiwawczego Denar w Elblągu.

Więcej o tym tu: http://fakty.elblag.pl/ciekawe-odkrycie-podczas-prac-budowlanych-zobacz-zdjecia/

Powojenne obiekty nie zostaną jednak zachowane. Kolidują z budową wiaduktu na Zatorze, i niestety zostaną zniszczone już wkrótce.

Kopali, kopali aż dotarli do przedwojennego schronu. A dokładniej całego kompleksu, który składa się aż z pięciu elementów.

– Dla nas to nie była niespodzianka. Wiedzieliśmy, że w tym miejscu na Zatorzu są podziemne obiekty. Świadczyły o tym m.in. urządzenia, które wystawały nad powierzchnię ziemi. To niemieckie schrony z lat 30. XX wieku – mówi Łukasz Mierzejewski z biura prasowego prezydenta miasta w TVN24.

Przedwojenne pamiątki niemal w całości ujrzały już światło dzienne. – To schron przeciwlotniczy. Tuż obok niego znajdowały się zakłady przemysłowe. Warto zobaczyć jak z zewnątrz wygląda taki obiekt – mówi Sławomir Waszkowski ze Stowarzyszenia Historyczno-Poszukiwawczego Denar w Elblągu.

Elbląski magistrat już poinformował, że schrony zostaną wyburzone.

– Nie mamy innego wyjścia. Kolidują z drogami, które mają powstać w tym miejscu oraz nasypami, które będziemy wzmacniać – mówi Mierzejewski.

Obiekty nie znajdują się w ani w rejestrze ani w ewidencji zabytków. Nie są też na terenie chronionym, a w ich pobliżu nie ma stanowisk archeologicznych.

Źródło: TVN24.

 

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register