Otrzymujesz takie e-maile lub sms-y? To oszustwo!

Klienci banków korzystający z usług mobilnych muszą znać zasady bezpiecznego korzystania z serwisów bankowych. Oszuści starają się wykraść pieniądze z kont, wysyłając na skrzynki e-mail lub wiadomości sms, linki do fałszywej strony banku. Jest to tzw. phishing.

Witryna może do złudzenia przypominać prawdziwą stronę logowania banku, jednak w rzeczywistości jest tylko podróbką. Klient jest proszony o podanie numeru logowania, a także wpisanie hasła. To moment, w którym świadomy użytkownik powinien zwrócić uwagę na niebezpieczeństwo – w formularzu wymagane jest wpisanie całego hasła, a nie tylko wybranych jego znaków, co stanowi potwierdzenie, że mamy do czynienia z oszustwem.

Na oryginalnych stronach bankowych możemy przeczytać informację o tym jak nie stać się ofiarą takiego phishingu.

Ostrzeżenia dotyczą właśnie fałszywych stron udających pośredników szybkich płatności. Tu na atak narażeni są użytkownicy bankowości internetowej i mobilnej robiący zakupy przez internet.

Mowa jest także o fałszywych wiadomościach SMS z firm kurierskich zawierających linki do logowania na „stronie” banku.

Pamiętajmy – Banki nigdy nie proszą o wykonywanie „przelewów testowych” lub zwrot środków na rachunki innych Klientów za pośrednictwem usługi bankowości elektronicznej.

kom. Krzysztof Nowacki oficer prasowy KMP w Elblągu

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register