Pilne zwolnienie lekarskie – czy wirtualna przychodnia pomoże w nagłej sytuacji?
Aby otrzymać elektroniczne zwolnienie lekarskie lub e-receptę na niezbędne leki trzeba konsultować się z odpowiednim lekarzem. Można to zrobić, umawiając wizytę w placówce medycznej lub bez wychodzenia z domu – przy pomocy teleporady lekarskiej. Czy lekarz zawsze musi wystawić zwolnienie chorobowe? Dowiedz się więcej!
Na ten moment niemalże każda osoba pełnoletnia może skorzystać z teleporady medycznej. To dobry sposób, aby otrzymać pilne zwolnienie lekarskie np. w razie nagłej choroby lub urazu kończyny. Oczywiście lekarz nie zawsze będzie zobligowany do wystawienia takiego dokumentu. To możliwe dopiero po przeprowadzeniu wywiadu medycznego z pacjentem.
Jakie powody umożliwiają wystawienie pilnego zwolnienia lekarskiego?
W praktyce jest wiele sytuacji, kiedy lekarz podczas zdalnej konsultacji ma prawo
do wystawienia zwolnienia lekarskiego, e-recepty czy nawet elektronicznego skierowania na badania profilaktyczne.
Kilka sytuacji, w których lekarz będzie mieć zasadność wystawienia zwolnienia chorobowego to:
- złamana kończyna,
- widocznie pogarszający się stan zdrowia np. za potwierdzeniem wyników badań,
- widoczne objawy schorzenia np. zaczerwienione lub zaropiałe gardło.
Od powodów konsultacji medycznej zależy nie tylko możliwość otrzymania pilnego zwolnienia lekarskiego, ale także czas jego trwania.
Kody zwolnień lekarskich – kiedy pacjent może wychodzić, a kiedy nie?
Podczas teleporady z lekarzem warto upewnić się, jaki rodzaj zwolnienia chorobowego został wpisany przez specjalistę. Dokument L4 oznaczony cyfrą 1 w odpowiedniej rubryce oznacza, że pacjent ma zalecenia do wypoczynku w domu z możliwością wyjścia do apteki lub do sklepu.
Kiedy L4 jest oznaczone numerem 2, wtedy chory może opuszczać miejsce zamieszkania przez cały okres swojej rekonwalescencji. Trzeba przestrzegać zaleceń związanych z przebywaniem na zwolnieniu lekarskim, aby nie narażać się na odebranie prawa do świadczenia i samego zwolnienia np. podczas kontroli przez ZUS.
Na jak długo lekarz może wystawić zwolnienie lekarskie?
Aktualne przepisy w Polsce wskazują, że maksymalny okres przebywania na zwolnieniu lekarskim może wynieść 182 dni lub 270 dni w przypadku kobiet w ciąży. Lekarze jednorazowo mogą wystawiać zwolnienie chorobowe na dowolnie wybrany okres, choć ten najczęściej nie przekracza 30 dni.
Po tym czasie często wymagana jest ponowna konsultacja medyczna lub specjalistyczne badania, aby potwierdzić zasadność przedłużenia wystawionego L4. Jeśli lekarz podczas teleporady ma obiekcje przed wystawieniem dokumentu, wtedy może skierować pacjenta na dodatkowe badania laboratoryjne lub konsultację medyczną w gabinecie lekarskim.
Bibliografia:
0 komentarzy