Planeta Energii w Elblągu. Zobacz zdjęcia

W niezwykłą podróż do krainy prądu zabrała mieszkańców Elbląga ekipa „Planety Energii”, która wraz z mobilnym centrum nauki pojawiła na Placu Kazimierza Jagiellończyka 8 i 9 czerwca. Wizyta miasteczka to nagroda za realizację najciekawszych lekcji o prądzie w VII edycji „Planety Energii”.

Laureatami tego ogólnopolskiego konkursu edukacyjnego Grupy Energa są uczniowie z klasy III B i pani Jadwiga Jagiełło ze Szkoły Podstawowej nr 18. To dzięki nim mieszkańcy Elbląga mogli samodzielnie wyprodukować prąd elektryczny i uczestniczyć w ciekawych eksperymentach naukowych.

Warunkiem udziału w programie było przeprowadzenie kreatywnych lekcji o prądzie. Pani Jadwiga Jagiełło ze SP nr 18 wykazała się ogromną pomysłowością i zaangażowaniem w ich realizację, a dzieci z klasy III B z zapałem uczestniczyły w zajęciach. Powołanie „Akademii Dociekliwych. W krainie prądu elektrycznego”, organizacja szkolnego „Tygodnia Technologii” czy konkursu wiedzy pt. „Prąd pożyteczny musi być bezpieczny” – to tylko niektóre z pomysłów, zrealizowanych przez najmłodszych z Elbląga podczas „Planety Energii”.

Uczniowie mojej klasy rozpoczęli przygodę z „Planetą Energii” już w V edycji konkursu, 2 lata temu. Wtedy otrzymaliśmy wyróżnienie i odwiedziliśmy mobilne centrum nauki, które gościło w Kwidzynie. Ucieszyliśmy się  bardzo, że w tym roku pojawiły się nowe tematy dotyczące energii światła odbitego. Mieliśmy okazję nie tylko pogłębić zdobytą wcześniej wiedzę, ale nauczyć się czegoś nowego. Czas trwania konkursu był dla nas okazją do świetnej zabawy, przeprowadzenia niecodziennych doświadczeń i eksperymentów, wycieczek, spotkań z ciekawymi ludźmi. Zdobytą wiedzą dzieliliśmy się z innymi uczniami naszej szkoły organizując konkurs „Prąd pożyteczny musi być bezpieczny” – mówi pani Jadwiga Jagiełło.

Nauka i zabawa w miasteczku „Planeta Energii”

Mobilne centrum nauki „Planeta Energii” zlokalizowane było na Placu Kazimierza Jagiellończyka. W godzinach 9:00–14:00 odwiedzały je dzieci z lokalnych szkół podstawowych w ramach umówionych wizyt, a od 15:00 do 18:00 otwarte było dla wszystkich chętnych.

W miasteczku „Planeta Energii” teoria łączy się z praktyką, poprzez eksperymenty, doświadczenia, pokazy, interaktywne zabawy i quizy z nagrodami. Na dzieci czekało tam mnóstwo niecodziennych eksponatów, takich jak kula plazmowa, która pokazuje widowiskowe efekty wywoływane przez wysokie napięcie, induktor Ruhmkorffa, który generuje miniaturowe „pioruny”, Kołyska Newtona, która ilustruje prawo zachowania pędu czy maszyna elektrostatyczna, od której elektryzują się od włosy. Podczas pokazów i eksperymentów prowadzonych przez planetowych ekspertów, najmłodsi dowiedzieli się, co to są i w jaki sposób przemieszczają się ładunki elektryczne, jak prąd płynie w przewodzie, w jaki sposób można wytworzyć go w dużych ilościach oraz jak bezpiecznie i racjonalnie z niego korzystać. Poznali także zasady segregacji śmieci oraz wtyczki elektryczne z całego świata.

– W centrum naukowym „Planeta Energii” przybliżamy zarówno dzieciom, jak i dorosłym, otaczający nas świat energii elektrycznej – od atomu po elektrownie. Opowiadamy o budowie materii, jej pochodzeniu, o funkcjonowaniu otaczającego nas świata – mówi Tomasz Rożek, dr nauk fizycznych, gospodarz programu „Sonda 2” w TVP2 i ambasador programu „Planeta Energii”. – Szczególnie ważna jest dla nas edukacja najmłodszych na temat bezpieczeństwa i ekologii. Poprzez zabawę uczymy, jak bezpiecznie korzystać z prądu oraz przybliżamy zagrożenia związane z jego niewłaściwym użytkowaniem. Przekonujemy, jak ważne jest oszczędzanie energii i recykling śmieci.

To druga wizyta mobilnego centrum nauki „Planeta Energii” w Elblągu, w którym już od prawie dziewięćdziesięciu lat działa elektrociepłownia. Jednocześnie to pierwsza wygrana w „Planecie Energii” pani Jadwigi Jagiełło, która wraz ze swoją klasą znalazła się w gronie laureatów konkursu

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register