Platforma ostro o przenosinach dowództwa 16 PDZ: Elbląg został oszukany

Politycy Platformy Obywatelskiej ostro protestują przeciwko planom przeniesienia dowództwa 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej z Elbląga. Podkreślają, że nie ma ku temu żadnego merytorycznego powodu. Dodają, że w ten sposób rząd Beaty Szydło oszukał elblążan.

Dziś, właśnie przed budynkiem gdzie mieści się siedziba dowództwa 16 PDZ, odbyła się konferencja polityków Platformy Obywatelskiej. Obecny w naszym mieście Tomasz Siemoniak, były Minister Obrony Narodowej podkreślał, że nie zna żadnej merytorycznej przesłanki, która nie pozwalałaby na funkcjonowanie w naszym mieście zarówno dowództwa brygady NATO, jak i 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej.

– To kolejna akcja dywersyjna ministra Antoniego Macierewicza, który jest szkodnikiem polskiej armii – mówił polityk Platformy Obywatelskiej. – Odebranie temu miastu dowództwa 16 PDZ to osłabianie potencjału obronnego naszego kraju. Apeluję do rządu, aby powstrzymał kolejne nieracjonalne decyzje ministra Macierewicza.

Semoniak zdementował też słowa posła PiS Jerzego Wilka, że walka o pozostawienie dowództwa 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej w Elblągu może być źle odebrana przez struktury NATO.

– To bzdura, współpracowałem z NATO jako minister przez cztery lata. Tam tak nikt tego nie odbierze, jako niechęć do wojsk Sojuszu – mówił poseł PO. – To jest fatalna decyzja.

Senator Jerzy Wcisła podkreślał, że elblążanie zostali oszukani i łudzeni wizją stacjonowania w naszym mieście dowództwa dywizji NATO. Podczas gdy nikt nie powiedział, że za to z miasta zostanie wyprowadzone dowództwo 16 PDZ.

– Elbląg został oszukany – mówił Wcisła.

Senator skrytykował też radnych miejskich PiS, którzy posiadając większość w Radzie Miasta Elbląga, wymusili na elbląskim samorządzie bardzo łagodne w treści pismo protestacyjne kierowane do ministra Antoniego Macierewicza. Poparł go szef klubu radnych miejskich PO, Michał Missan, który stanowisko radnych określił jako „zbyt łagodne” oraz „niepełne”.

– Chcemy i mamy prawo znać merytoryczne uzasadnienie takiej decyzji – mówił senator Wcisła. – Tego zaś nie wiemy do tej pory.

Wiceprezydent Jacek Boruszka podkreślał kilkudziesięcioletni związek 16 PDZ z naszym miastem.

– Ta decyzja to dramat wielu ludzi i ich rodzin, którzy tu od wielu lat mieszkają. Teraz raptem mają się przeprowadzać, nawet nie wiedząc dokąd – mówił wiceprezydent Elbląga.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register