Podpalili dom. Mogło zginąć 20 osób!

Prokurator Okręgowy w Elblągu informuje, że w Prokuraturze Rejonowej w Braniewie toczy się aktualnie śledztwo przeciwko dwóm podejrzanym, którym zarzuca się umyślne wzniecenie w dniu 27 lipca 2021 roku w Braniewie pożaru w budynku mieszkalnym, wielorodzinnym, który zagrażał życiu i zdrowiu co najmniej 20 osób.

Jak wynika z dokonanych w przedmiotowej sprawie ustaleń faktycznych sprawcy dokonali podpalenia materaca ułożonego pod drzwiami wejściowymi prowadzącymi do jednego z mieszkań znajdujących w tym budynku w wyniku czego doszło do zajęcia się ogniem tych drzwi oraz klatki schodowej.

Jedynie wskutek szybkiej interwencji odpowiednich służb oraz samych pokrzywdzonych tj. mieszkańców mieszkania, pod którego drzwiami wejściowymi doszło do wzniecenia ognia, którzy widząc dobywające się kłęby dymu wezwali te służby rozwijający się pożar nie rozprzestrzenił się na pozostałą część budynku. W trakcie akcji ratowniczej z budynku, w którym wzniecony został pożar ewakuowanych zostało łącznie 20 osób, zaś w mieszkaniu, pod którego drzwiami wejściowymi podłożony został ogień w momencie zaistnienia przedmiotowego zdarzenia przebywały 4 osoby.

Dzięki podjęciu błyskawicznej akcji ratowniczej żadna z osób przebywających w czasie zaistniałego zdarzenia w budynku nie odniosła jakichkolwiek obrażeń ciała. Natomiast w następstwie zaistniałego zdarzenia doszło do spowodowania strat w mieniu szacowanych wstępnie na kwotę około 3.000,00 złotych.

Jak wynika z dokonanych w toku realizowanych w przedmiotowej sprawie działań oraz wykonywanych w niej czynności procesowych ustaleń faktycznych przyczyną podłożenia ognia przez sprawców miał być konflikt do jakiego dojść miało pomiędzy jednym z nich, a mieszkańcami mieszkania, pod którego drzwiami podłożony został ogień. Jednocześnie w efekcie podjętych w sprawie działań oraz czynności funkcjonariusze Policji z Komendy Powiatowej Policji w Braniewie dokonali zatrzymania sprawców zdarzenia.

Po wykonaniu z ich udziałem niezbędnych w sprawie czynności procesowych Prokurator Rejonowy w Braniewie skierował do Sądu Rejonowego w Braniewie wnioski o zastosowanie wobec nich najsurowszych środków zapobiegawczych w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy od dnia zatrzymania, a które to wnioski uwzględnione zostały przez wskazany wyżej sąd. Zatrzymanym w sprawie sprawcom za popełnienie zarzucanych im czynów grozi bardzo surowa kara pozbawienia wolności w wymiarze od 1 roku do 10 lat.

Aktualnie w sprawie realizowane są dalsze niezbędne czynności procesowe zmierzające do kompleksowego wyjaśnienia okoliczności zaistniałego zdarzenia.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register