Pożar, bójka i ucieczka więźnia. Wczoraj w elbląskim Areszcie Śledczym było gorąco!

W środę 22 listopada 2017 roku Areszt Śledczy w Elblągu ww współpracy z Policją oraz Państwową Strażą Pożarną przeprowadził na terenie jednostki specjalistyczne ćwiczenia ochronne.

Scenariusz ćwiczeń obejmował sprawdzenie skuteczności i sprawności działań funkcjonariuszy w trzech niebezpiecznych sytuacjach.

Pierwsza z nich dotyczyła reakcji ratowniczo–ochronnych w związku z wybuchem pożaru w części administracyjnej aresztu. Funkcjonariusze elbląskiego aresztu, po rozpoznaniu zagrożenia, sprawnie przeprowadzili ewakuację pracowników z budynku w rejon placu gospodarczego, a następnie wspierali akcję gaśniczą realizowaną przez wezwaną jednostkę Państwowej Straży Pożarnej.

Druga sytuacja dotyczyła zniwelowania zagrożenia, jakie powstało w rejonie placu spacerowego, gdzie doszło do bójki pomiędzy dwoma skazanymi (pozoranci grani przez funkcjonariuszy) nawołującymi agresywnie pozostałych osadzonych do wystąpienia zbiorowego i podpalenia jednostki. W tym przypadku, grupa szturmowo-uderzeniowa składająca się z funkcjonariuszy wykwalifikowanych w zakresie samoobrony i walki wręcz przeprowadziła profesjonalnie akcję obezwładniania agresorów oraz ich przetransportowania do celi i pomieszczeń zabezpieczających.

Trzecia sytuacja wiązała się ze ścisłą współpracą z Policją, dotyczyła bowiem ucieczki osadzonego z terenu jednostki. Założono, że skazany będzie usiłował przeciąć siatkę wygradzającą plac spacerowy oraz pokonać ogrodzenie zewnętrzne. W tej wersji funkcjonariusze, wyposażeni w środki przymusu bezpośredniego, wypełniali zadania zabezpieczające i pościgowe pozostając w stałym kontakcie z jednostką Policji pomagającą w ujęciu zbiega.

Mimo, że są to tylko ćwiczenia, to jednak przeprowadzane są zawsze z dużą dbałością o realizm sytuacji, tak aby, w przypadku autentycznego zagrożenia funkcjonariusze Służby Więziennej byli profesjonalnie przygotowani do interwencji z użyciem specjalistycznego sprzętu i odpowiednich środków oraz we wspólpracy z innymi jednostkami mundurowymi. Naszym priorytetem jest bowiem bezpieczeństwo naszego miasta i naszego kraju.

Tekst i foto: kpt Anna Downar

DSC_0168 DSC_0186 DSC_0191

 

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register