Prezydent Elbląga zablokował wyświetlenie kontrowersyjnego filmu. Projekcja jednak się odbędzie

Pokaz filmu „Luter i rewolucja protestancka” mający odbyć się w środę 23 stycznia w elbląskim ratuszu, został odwołany przez prezydenta miasta. Organizatorzy informują, że film będzie można zobaczyć w tym samym dniu w hotelu „ELBLĄG” o godz. 18.40. Zapowiadają również, że już niedługo odbędą się kolejne projekcje tego dokumentu na terenie miasta – informuje portal pch24.pl.

 

 

Pokaz filmu dokumentalnego „Luter i rewolucja protestancka” zaplanowano na środę 23 stycznia. W ostatniej chwili prezydent Elbląga Witold Wróblewski odwołał projekcję i wypowiedział organizatorom umowę na wynajem sali w elbląskim Ratuszu, gdzie miał odbyć się pokaz.

– Informację o zerwaniu umowy otrzymaliśmy w poniedziałek po południu, na trzy minuty przed zakończeniem pracy urzędu miasta – relacjonuje Marcin Musiał, jeden z organizatorów pokazu. – Do tego momentu rozdaliśmy wszystkie wejściówki na pokaz filmu, który cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców Elbląga – dodaje.

W piśmie, który Urząd Miejski w Elblągu przesłał do organizatorów e-mailem możemy przeczytać m.in., że do Prezydenta Elbląga wpłynęły w ostatnich dniach protesty społeczności protestanckiej oraz mieszkańców miasta w sprawie projekcji filmu. Na pytanie organizatorów, jak wiele było tych protestów, jeden z urzędników odpowiedział telefonicznie, że „dwa”. Według Prezydent Elbląga, projekcja filmu może „powodować negatywne skutki dla samorządu elbląskiego” – czytamy w piśmie uzasadniającym wypowiedzenie rezerwacji sali na pokaz filmu.

„Ani prezydent Elbląga, ani żaden urzędnik miejskiego Ratusza nie skontaktował się z nami w tej sprawie aby wyjaśnić ewentualne wątpliwości”, podkreślają organizatorzy. „Co więcej, przez dwa tygodnie od momentu rezerwacji sali nikt w Ratuszu nie podnosił żadnych protestów. Prezydent i jego urzędnicy od początku wiedzieli jaki pokaz ma się odbyć i czego dotyczy film”, dodają.

Organizatorzy projekcji filmu „Luter i rewolucja protestancka” od prawie pół roku regularnie organizują spotkania na temat historii Kościoła, korzystając przy tym z sali udostępnianych przez elbląski Ratusz. „Do tej pory zorganizowaliśmy trzy wykłady oraz pokaz innego filmu i nigdy nie było żadnego problemu”, tłumaczą. Rozważają również skierowanie sprawy na drogę sądową oraz będą domagać się od elbląskiego Ratusza zwrotu kosztów poniesionych na organizację i promocję pokazu filmu.

W związku z odwołaniem projekcji przez prezydenta Elbląga, pokaz odbędzie się w tym samym czasie, tj. w środę 23 stycznia o 18:40, w Hotelu „ELBLĄG” przy ulicy Stary Rynek 54-59.

WSTĘP WOLNY!

Film „Luter i rewolucja protestancka” w reżyserii Grzegorza Brauna to pierwszy w Polsce pełnometrażowy dokument na temat Marcina Lutra i historii tzw. reformacji. Nagrywany w 9 krajach, ponad 30 rozmówców (w tym były prefekt Kongregacji Nauki Wiary oraz grono wybitnych profesorów historii, teologii i filozofii).

Do tej pory w całej Polsce odbyło się ponad 114 publicznych pokazów filmu.

źródło: pch24.pl

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register