Radna miejska ostrzega: To powoduje choroby i przedwczesne zgony!

Zagadnienie jakości powietrza, którym oddychamy jest sprawą ważną, żeby nie rzec życiową. Polskie powietrze jest najbardziej zanieczyszczone w Unii Europejskiej, takie są wyniki badań przeprowadzonych w ostatnim okresie. Niestety Elbląg w tym kontekście również posiada swoje czarne plamy na mapie miasta – uważa radna miejska Maria Kosecka.

Według radnej Marii Koseckiej efektem zanieczyszczeń powietrza są tysiące przedwczesnych śmierci i zwiększona liczba chorób.

– Głównym źródłem zanieczyszczeń są kominy naszych domów. Dużego znaczenia nabiera świadomość o skali zagrożeń. Odpowiednie komunikaty udostępniają programy pogodowe wszystkich ogólnopolskich telewizji, tematyczne portale, ale także lokalne portale Internetowe. Komunikaty takie prezentują również odpowiednie strony polskich miast na bazie odczytów z sieci czujników rozmieszczonych po całym mieście w różnych punktach – twierdzi radna. – Wypełniając należycie powierzony mi mandat również i ja w swoim wystąpieniu postulowałam objęcie Elbląga monitoringiem w kilku punktach, aby należycie odzwierciedlić skalę zagrożenia smogiem na mapie miasta.

Jak mówi Maria Kosecka, nie może przejść do porządku dziennego nad udzieloną odpowiedzią przez władze Elbląga, że dwa miejsca pomiarowe są wystarczające i jak zawsze w odpowiedziach prezydenta: brakuje pieniędzy.

– Uważam, że na zdrowiu i bezpieczeństwie mieszkańców nie powinniśmy oszczędzać  i naszym obowiązkiem jest zapewnienie bieżącej informacji o występujących zagrożeniach. Dbałości takiej dopełnia stolica naszego województwa montując dodatkowych dwadzieścia pięć! nowych czujników – dodaje Maria Kosecka. – Myślę, że nie możemy się (niestety) wprost odnosić się do skali miasta wojewódzkiego, jednak  zachowując skalę powinniśmy również czerpać dobre wzorce z poczynań sąsiadów.

Radna wnioskuje do prezydenta Elbląga o ponowne poddanie analizie ilości czujników pomiaru jakości powietrza na terenie miasta i zamontowanie dodatkowych urządzeń pomiarowych pokazujących jakość powietrza na terenie całego miasta, a nie jedynie w dwóch jego miejscach.

 

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register