Rankingi kredytów konsolidacyjnych – na czym polegają?

Coraz więcej Polaków zastanawia się nad zamianą wielu rat kredytowych na jedną. Banki oferują tak zwane kredyty konsolidacyjne. Dzięki nim nie musimy już płacić wielu rat. Dlatego jest to kuszące rozwiązanie dla wielu osób, które zaciągnęły więcej niż jedną pożyczkę. Jak znaleźć idealny kredyt konsolidacyjny, aby faktycznie płacić mniej?

  1. Czym jest kredyt konsolidacyjny?
  2. Ranking kredytów konsolidacyjnych – jak działa?
  3. Na co zwrócić uwagę przy wyborze kredytu konsolidacyjnego?

Czym jest kredyt konsolidacyjny?

Najprościej rzecz ujmując, kredyt konsolidacyjny pozwala nam połączyć kilka rat w jedną. Jak to w praktyce działa? Załóżmy, że co miesiąc mamy do spłacenia kilka rat w różnych bankach. Jeśli zdecydujemy się na kredyt konsolidacyjny, to wybrany przez nas bank w pewien sposób wygasza nasze dotychczasowe zadłużenie we wskazanych przez nas bankach. Ale nie oznacza to, że nie mamy już żadnych zobowiązań finansowych. Teraz musimy spłacać tę jedną konkretną ratę. Najczęściej kredyt konsolidacyjny zakłada wydłużenie spłaty zadłużenia, co znacznie wpływa na obniżenie comiesięcznych rat. Czasami jednak w ogólnym rozrachunku zapłacimy więcej, niż płacilibyśmy wcześniej. Dlatego ważne jest wybranie odpowiedniej oferty. Pomogą nam w tym rankingi kredytów konsolidacyjnych. Sprawdź oferty kredytów konsolidacyjnych, aby faktycznie polepszyć swoją sytuację finansową.  

Ranking kredytów konsolidacyjnych – jak działa?

Obecnie coraz więcej osób decyduje się na skorzystanie ze specjalnych stron internetowych, zwanych rankingami kredytów konsolidacyjnych. Pozwalają one na szybkie przejrzenie najbardziej aktualnych ofert dużej liczby instytucji finansowych. Dzięki temu nie musimy wychodzić z domu. Takie rankingi działają na zasadzie algorytmów. My w odpowiedni formularz wpisujemy kwotę, jaką mamy do spłaty oraz okres, w którym będziemy oddawać zadłużenie. Algorytm dopasowuje oferty banków do podanych przez liczb. W ten sposób otrzymujemy pełną listę kredytów konsolidacyjnych. Teraz wystarczy przeanalizować wyniki i zdecydować się na jeden konkretny produkt. 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kredytu konsolidacyjnego?

Nie każdy kredyt konsolidacyjny będzie polepszał naszą sytuację finansową. Dlatego właśnie warto korzystać z rankingów kredytów konsolidacyjnych. W przeciwnym razie dalej będziemy mieli problem ze zwrotem zadłużenia. Na co w takim razie zwrócić uwagę, przy wyborze konkretnej oferty? Przede wszystkim dokładnie sprawdźmy wysokość raty konsolidacyjnej. Musi ona być niższa sumie wszystkich poprzednich rat.

Najważniejsza jest całkowita kwota do spłaty, na którą wpływa między innymi RRSO czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania. Zwróćmy także uwagę na okres spłaty. Jeśli jest on dłuższy niż w przypadku poszczególnych kredytów, to wydawać się może, że że płacimy mniej. Miesięczna rata jest faktycznie mniejsza. Jednak zadłużenie wraz z odsetkami spłacamy dłużej. Dlatego w rzeczywistości spłacana kwota jest wyższa.

Pamiętajmy także, aby dopytać się o prowizję za udzielenie kredytu. W każdym banku może to być inna kwota, dlatego lepiej mieć świadomość, ile trzeba zapłacić. Dowiedzmy się także, czy w przypadku opóźnień w spłacie rat, nie będziemy obciążeni dodatkowymi karami. Niektóre banki mogą mieć w umowach zapis o wypowiedzeniu umowy kredytowej. Dlatego decydując się na każdy kredyt, niezależnie od tego czy konsolidacyjny czy zwykły, najważniejsze wnikliwe przeczytanie umowy kredytowej przed jej podpisaniem. Tłumaczenie, że nie było się świadomym pewnych zasad nie zostanie przez żaden bank zaakceptowane. 

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register