Rodzaje szczoteczek: elektryczne i soniczne

Do codziennej higieny jamy ustnej potrzebna jest nam nie tylko dobra pasta, ale i odpowiednio dobrana szczoteczka. To właśnie ona ma zadbać o ich dokładne wyszczotkowanie, dzięki czemu będziemy mogli utrzymać najwyższy poziom higieny jamy ustnej.

Szczoteczka nie może nam przysparzać dodatkowych problemów, do których możemy zaliczyć: podrażnianie dziąseł lub przyspieszone obniżanie się ich linii, co może doprowadzić do paradontozy. Dzięki bardzo dynamicznemu rozwojowi szczoteczek, obecnie najpopularniejsze są dwa rodzaje technologii, a mianowicie szczoteczki elektryczne i soniczne.

Jak działa szczoteczka elektryczna?

Główka szczoteczki napędzana jest za pomocą silniczka elektrycznego. W tego typu szczoteczkach zazwyczaj występują okrągłe końcówki, które wykonują ruchy rotacyjne o częstotliwości od kilku do kilkudziesięciu tysięcy ruchów na minutę. Dodatkowo w niektórych nowszych modelach występują także ruchy pulsacyjne, które dociskają włosie szczoteczki do zębów. Ich częstotliwość wynosi nawet 8800 ruchów na minutę.

Jak działa szczoteczka soniczna?

W szczoteczkach sonicznych główka ma kształt podłużny (podobny do szczoteczek manualnych) i wykonuje charakterystyczny dla tego typu urządzeń ruch wymiatający, który nie podrażnia dziąseł i skutecznie usuwa zanieczyszczenia. Końcówka szczoteczki sonicznej porusza się z prędkością od 31 000 do 62 000 ruchów na minutę. Pozwala nam to myć zęby nawet 500 razy szybciej, niż w przypadku zwykłych szczoteczek manualnych. Oczywiście tempo pracy szczoteczki jest zależna od wybranego przez nas trybu oraz od jej marki.

Szczoteczka soniczna działa na zasadzie emitowania fal dźwiękowych, wprowadzających w drgania włókna. Dzięki temu z mieszaniny śliny i pasty zaczynają tworzyć się mikro bąbelki, które usuwają płytkę nazębną uderzając o powierzchnię zęba. To właśnie za ich sprawą możemy skutecznie wyczyścić nawet te miejsca, gdzie nie dosięgają włókna szczoteczki. Ze szczoteczek sonicznych powinny korzystać w szczególności osoby o wrażliwych i krwawiących dziąsłach.

Jak dobrać końcówki do wybranego modelu?

Producenci oferują szeroką gamę końcówek dopasowanych do ich szczoteczek. Możemy wyróżnić kilka podstawowych rodzajów końcówek:

  • Końcówki podstawowe – do klasycznego mycia zębów, czyszczą płytkę nazębną, a szkliwo staje się czyste i gładkie.
  • Końcówki wybielające – polerują szkliwo i nadają mu dodatkowy połysk, a także rozjaśniają zęby.
  • Końcówki ortodontyczne – polecane osobom noszącym aparat. Mają charakterystyczną budowę: w środku końcówki znajduje się pusta przestrzeń, by dokładniej wyczyścić zamki i inne elementy aparatu.
  • Końcówki dla osób z nadwrażliwością dziąseł (tzw. sensitive) – dla osób z nadwrażliwością dziąseł i odsłaniającymi się szyjkami zębowymi. Końcówki te posiadają bardzo delikatne włosie.

Jak wybrać szczoteczkę elektryczną?

Szczoteczkę powinniśmy dobrać do naszych indywidualnych wymagań i potrzeb. Łatwiej będzie nam się zdecydować na konkretny model, jeśli zapoznamy się z jej poszczególnymi funkcjami, by dobrac te najlepiej dopasowane dla nas.

Szczoteczki elektryczne mogą mieć następujące funkcje:

  • Tryby czyszczenia – najczęściej spotykane są 3 tryby pracy: tryb tradycyjny, czyli 2 minutowy z siła nacisku, tryb soft – również trwa 2 minuty, ale nie wywiera nacisku na powierzchnię zębów, tryb pulsacyjny, który stymuluje i masuje dziąsła.
  • Timer – odlicza czas mycia zębów ( po 2 minutach szczoteczka się wyłącza).
  • Wskaźnik siły nacisku – informuje nas, gdy zbyt mocno dociskamy szczoteczkę do zębów ( zazwyczaj zapala się wtedy czerwona lampka).
  • Wskaźnik poziomu baterii – informuje nas, gdy poziom naładowania baterii jest niski i konieczne jest podłączenie ładowarki.
  • Quadpacer – zatrzymuje pracę szczoteczki co 30 sekund, dzięki czemu możemy zmienić miejsce czyszczenia (jama ustna podzielona jest na 4 strefy, a na mycie każdej z nich powinniśmy przeznaczyć 30 sekund).
  • Aplikacje Bluetooth.

Szczoteczki z aplikacją Bluetooth

Obecnie wyróżniamy dwie aplikacje, które pomagają nam w utrzymaniu codziennej higieny jamy ustnej.

Pierwszą z nich wypuściła firma Oral-B. Szczoteczka, przy pomocy połączonego z aplikacją smartfona, korzysta z funkcji rozpoznawania twarzy, dzięki czemu pomaga skutecznie wyczyścić każdy obszar jamy ustnej. Podczas korzystania z tej aplikacji możemy włączyć timer, wyzwanie pielęgnacyjne oraz ustawić swój własny program higieny. Możemy także zapoznać się z polecanymi przez stomatologów produktami.

Druga aplikacja została wypuszczona przez Philips Sonicare, z myślą o dzieciach. Wyposażona jest w dwie funkcje : KidTimer – stopniowo wydłuża czas szczotkowania, ucząc tym samym cierpliwości. Dzięki podpowiedziom, dzieci dowiadują się jak powinny wyczyścić każdy z czterech obszarów jamy ustnej. Druga to KidPacer – informuje dzieci, kiedy powinny przejść do kolejnego obszaru, za pomocą muzyki. Aplikacja sama w sobie jest również atrakcyjna wizualnie, dzięki czemu dzieci chętnie z niej korzystają.

Szczoteczki elektryczne cieszą się coraz większa popularnością. Są one skutecznie i niezawodne, a także wyposażane w coraz nowsze rozwiązania, by zachęcić do mycia zębów nawet najmłodszych użytkowników. Zarówno droższe modele, posiadające wiele dodatkowych funkcji, jak i te podstawowe, które znacznie skracają czas i poprawiają dokładność mycia zębów, stanowią bardzo dobre rozwiązanie także dla tych bardziej wymagających.

Scroll to Top