Rząd ogłosił program Mieszkanie +

Mieszkanie + wchodzi w życie. Na piątkowej konferencji prasowej premier Beata Szydło, minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk oraz wiceminister w MIB Kazimierz Smoliński zaprezentowali główne założenia programu Mieszkanie Plus.

Narodowy Program Mieszkaniowy (NPM), to następna po realizowanym programie „Rodzina 500+”, spełniona obietnica złożona przez premier Beatę Szydło w exposé. Premier podkreśliła, że wspieranie rodzin jest jednym z priorytetów jej gabinetu. Jednocześnie, program mieszkaniowy jest programem powszechnym i skorzystać z niego będą mogły także osoby samotne.

Godne zarobki, wsparcie rodzin i wreszcie własne mieszkanie – to jest to, czego dzisiaj oczekują i potrzebują Polacy

– mówiła premier.

Mieszkanie Plus to program skierowany do wszystkich Polaków – mówiła premier o założeniach tej rządowej inicjatywy. NPM dedykowany jest m.in. klasie średniej oraz rodzinom wielodzietnym. Premier poinformowała, że w programie nie ma granicy wieku i zostanie rozpoczęty jeszcze w tym roku.

Program Mieszkanie Plus będzie opierał się na 3 filarach:

  • mieszkaniach budowanych na gruntach skarbu państwa (Narodowy Fundusz Mieszkaniowy),
  • wsparciu budownictwa społecznego,
  • wsparciu oszczędzania na cele mieszkaniowe w ramach Indywidulanych Kont Mieszkaniowych.

Zdaniem premier najważniejszym filarem tego programu jest Narodowy Fundusz Mieszkaniowy. Fundusz zajmie się przekazywaniem gruntów pod budowę, należących do Skarbu Państwa, stąd grunty będa tańsze.  Będzie swoistym bankiem ziemi, która będzie wykorzystywana w realizacji budownictwa mieszkaniowego. Operacyjne prowadzenie inwestycji oraz zarządzanie wybudowanym zasobem będzie zadaniem Narodowego Operatora Mieszkaniowego.

Wybudowane w ramach programu Mieszkanie Plus lokale będą dostępne cenowo. Korzystający z programu będą mogli wynajmować mieszkania lub wynajmować je z opcją docelowego przeniesienia własności. Taka formuła będzie sprzyjała zwiększeniu mobilności społeczeństwa, także na rynku pracy.

mieszkanie+wykres

Kto będzie mógł z nich skorzystać? Przede wszystkim ci, których nie stać na wzięcie kredytu hipotecznego ani wynajmu lokalu na komercyjnym rynku, ale jednocześnie nie przysługuje im mieszkanie komunalne.

źródło: www.premier.gov.pl

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register