Specjalna aplikacja będzie ostrzegać o zagrożeniach w Elblągu
Fala krytyki, jaka wylała się na władze Elbląga po wrześniowych powodziach dotyczyła głównie braku ostrzeżeń o zagrożeniach w mieście. Mieszkańcy często nie wiedzieli w jakich rejonach Elbląga występują zalania ulic. Teraz ma się to zmienić za pomocą specjalnej aplikacji.
Informowanie o gwałtownych zjawiskach pogodowych, zagrożeniach na terenie miasta, wypadkach, czy korkach umożliwia specjalna aplikacja na smartfony pn. Ostrzegator. Samorząd elbląski wykupił specjalny abonament na korzystanie z tej aplikacji. Mieszkańcy, którzy pobiorą ją bezpłatnie na swoje telefony będą mogli szybciej dowiedzieć się o tym, co ważnego dzieje się na terenie Elbląga.
– Rozpoczynamy wdrażanie nowego, nowoczesnego i bezpłatnego mobilnego kanału komunikacji z mieszkańcami Elbląga pod nazwą Ostrzegator. Chcemy za pomocą tego narzędzia informować mieszkańców o tym co dzieje się na terenie Elbląga w zakresie różnych zagrożeń takich jak niekorzystna pogoda, powódź i inne ekstremalne zjawiska. Chcemy także przesyłać informacje w zakresie utrudnień i zamian organizacji ruchu, przerw w dostawie mediów, czy zmian w komunikacji miejskiej. Za pomocą aplikacji Ostrzegator będziemy zapraszać elblążan na wydarzenia miejskie, kulturalne, sportowe oraz konsultacje społeczne – mówi Witold Wróblewski, prezydent Elbląga.
Jak wyjaśnia Tomasz Świniarski, kierownik Referatu Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego UM, Ostrzegator jest bezpłatny, anonimowy i bez reklam. Przesyła informacje, ostrzeżenia o zagrożeniach, z czasem chcemy aby również przyjmował zgłoszenia od mieszkańców. Aplikację można pobrać za pomocą Google Play oraz App Store.
Korzystanie z aplikacji nie wymaga aktywacji, zakładania konta, podawania danych osobowych oraz numeru telefonu. Działa od razu po zainstalowaniu. Wystarczy mieć włączoną funkcję lokalizacji.
W chwili obecnej mieszkańcy Elbląga mogą otrzymywać informacje z siedmiu ogólnopolskich organizacji i instytucji, które współpracują z aplikacją Ostrzegator.
- Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej („Ostrzeżenia hydrologiczne”, „Ostrzeżenia meteorologiczne”),
- Stowarzyszenie Polscy Łowcy Burz („Ostrzeżenia meteorologiczne”),
- Główna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad („Transport i komunikacja”),
- Główny Inspektorat Ochrony Środowiska („Komunikaty”),
- Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów („Komunikaty”)
- Główny Inspektorat Farmaceutyczny („Komunikaty”),
- Missing Children Europe („Komunikaty”).
1 komentarz
Jacek Z
19 grudnia 2017 at 18:32Dla mnie ok. Zobaczymy jak to się sprawdzi w praktyce…