Stanowisko elbląskiej PO: PiS podzielił Polaków przez tragedię w Smoleńsku!

10 kwietnia o godz. 8.41 na Cmentarzu Agrykola (pod Krzyżem Katyńskim) w ciszy i skupieniu elbląscy działacze i sympatycy Platformy Obywatelskiej złożą kwiaty, by upamiętnić ofiary katastrofy – informuje senator PO Jerzy Wcisła. Tym samym przedstawiciele Platformy nie wezmą udziału w oficjalnych, miejskich uroczystościach organizowanych przez elbląski samorząd.

Jednocześnie polityk PO rozesłał do lokalnych redakcji oświadczenie w sprawie tej rocznicy, gdzie zarzucił politykom Prawa i Sprawiedliwości wykorzystywanie tej tragedii do dzielenia Polaków.

„Nie chcemy uczestniczyć w tym procederze. W związku z tym, nie będziemy uczestniczyli w oficjalnych uroczystościach, dopóki organizuje je Prawo i Sprawiedliwość lub utworzone przez tą partie władze. Do czasu, aż liderzy tej partii oficjalnie uznają, że owe oskarżenia są bezpodstawnym KŁAMSTWEM SMOLEŃSKIM i przeproszą za nie Polaków” – deklaruje senator Jerzy Wcisła (PO).

Poniżej treść całego oświadczenia:  

10 kwietnia 2010 roku o godz. 8.41 doszło w Smoleńsku do tragicznej katastrofy samolotu, wiozącego polską delegację na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. 

Zginęło w niej 96 osób, wśród nich: prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką oraz wiele osobistości ze środowisk politycznych, wojskowych, kombatanckich, religijnych, z instytucji państwowych i społecznych. Wśród ofiar były osoby reprezentujące różne opcje polityczne.

Pamięć o tej – jednej z największych tragedii powojennej Polski pozostanie w naszej pamięci na zawsze. I każdego roku będziemy ją wspominali – szczególnie w rocznice tragedii.

Niestety, politycy Prawa i Sprawiedliwości uczynili z tego dramatu okazję do podzielenia Polaków, w stopniu niespotykanym nigdy w przeszłości. Oskarżyli jedną formację polityczną i polityków z imienia i nazwiska o dokonanie zbrodni zamachu na ówczesnego prezydenta Polski i świadome spowodowanie tej tragedii. To – niczym nie potwierdzone – oskarżenie jest jednym z przewodnich haseł usprawiedliwiających dzielenie Polaków na lepszych i gorszych.

Tworzone są specjalne komisje, które nawet nie wysilają się, by dokonywać merytorycznych badań i ograniczają się do wysuwania oskarżeń. Osoby bez kwalifikacji, które nigdy nie miały żadnego kontaktu z wrakiem samolotu i miejscem katastrofy podważają wyniki badań prowadzonych przez oficjalne zespoły. Ofiary katastrofy nazywa się „poległymi”, sugerując, że zostali „zabici na polu chwały”. Z mównicy sejmowej padają słowa o „zdradzieckich mordach” tych, którzy zabili Lecha Kaczyńskiego. Przekopuje się groby ofiar. Ustawowo wkracza się w kompetencje samorządów, by pod pozorem dekomunizacji nadawać miejscom publicznym imiona Lecha Kaczyńskiego. Przejmuje się władztwo nad częścią Warszawy, by zbudować pomniki ofiar i osobno Kaczyńskiemu. To jedyny znany nam przypadek narodowej tragedii, która zamiast łączyć wykorzystywana jest do dzielenia Narodu.

Nie chcemy uczestniczyć w tym procederze. W związku z tym, nie będziemy uczestniczyli w oficjalnych uroczystościach, dopóki organizuje je Prawo i Sprawiedliwość lub utworzone przez tą partie władze. Do czasu, aż liderzy tej partii oficjalnie uznają, że owe oskarżenia są bezpodstawnym KŁAMSTWEM SMOLEŃSKIM i przeproszą za nie Polaków.  

Do tego czasu będziemy oddawali hołd ofiarom katastrofy smoleńskiej w ciszy i skupieniu każdego 10 kwietnia o godz. 8.41.

Od redakcji: Oficjalne obchody rocznicy katastrofy w Smoleńsku organizuje prezydenta miasta Witolda Wróblewski (który do Prawa i Sprawiedliwości nie należy) oraz przewodniczący Rady Miasta Elbląga Marek Pruszak (PiS).

Miejskie obchody tej rocznicy odbędą się 10 kwietnia br. (wtorek) godz. 12:00.

Miejsce: Kościół p.w. Wszystkich Świętych przy ul. Agrykola, Krzyż Katyński

Program:

Msza św. w Kościele p.w. Wszystkich Świętych (godz. 12.00)

Przemarsz z Kościoła pod Krzyż Katyński ulicą Agrykola

Odegranie hymnu państwowego Rzeczpospolitej Polskiej,

Przemówienia okolicznościowe,

Apel pamięci i salwa honorowa,

Składanie kwiatów.

 

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register