Tablica upamiętniająca Raoula Wallenberga – ratował węgierskich Żydów

W wtorek, 19 kwietnia, o godz. 10.30, nastąpi odsłonięcie tablicy upamiętniającej Raoula Wallenbera (u zbiegu ul. Świętokrzyskiej i ulicy jego imienia, prowadzącej na pl. Grzybowski).

W uroczystości udział wezmą: Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent m.st. Warszawy, Inga Eriksson Fogh, ambasador Królestwa Szwecji,  Ivan Gyurcsik, ambasador Węgier, Ann Azari, ambasador Izraela i Cecilia Ahlberg, krewna Raoula Wallenberga.

O godz. 11.15 nastąpi przejście na pl. Grzybowski, gdzie zostanie otwarta wystawa poświęcona dziełu R. Wallenberga pt.: „Nie mógłbym postąpić inaczej”.

Raoul Wallenberg –  szwedzki przedsiębiorca i dyplomata, który pod koniec II wojny światowej jako sekretarz poselstwa szwedzkiego w Budapeszcie uratował z Holokaustu dziesiątki tysięcy Żydów. Powołał specjalną „sekcję humanitarną” przy poselstwie Szwecji. 17 stycznia 1945 roku, po wkroczeniu Armii Czerwonej na Węgry, został aresztowany przez NKWD, wywieziony do Moskwy. Jego dalsze losy nie są znane. W 1963 roku został pośmiertnie odznaczony przez Instytut Yad Vashem medalem Sprawiedliwego wśród Narodów Świata.  Stał się symbolem działalności na rzecz ratowania życia ludzkiego w całej Europie.

źródło: um.waw.pl, foto: www.szwecjadzisiaj.pl

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register