Transport międzynarodowy a globalizacja

Coraz powszechniejsza i szybciej postępująca globalizacja sprawia, że żyjemy już nie na poziomie lokalnym czy nawet krajowym, a międzynarodowym. Globalizacja ma również przełożenie na transport międzynarodowy, który napotyka coraz mniejszą liczbę ograniczeń już od dobrych kilkudziesięciu lat. Jak rozwija się transport międzynarodowy pod wpływem globalizacji?

Czym jest globalizacja?

Choć wszyscy mniej więcej wiemy, czym jest globalizacja, niewielu z nas zdaje sobie sprawę, że z ekonomicznego punktu widzenia oznacza ona ujednolicenie rynków: pracy, kapitałowego i towarowego. Co za tym idzie, otwierane zostają granice nie tylko dla ludzi, ale również dla towarów. Globalizacji sprzyja rozwój automatyki i nowoczesnych technologii, które jednocześnie bardzo wspierają rozwój transportu, a także ograniczają jego koszty.

Procesy globalizacyjne mają miejsce już od zakończenia drugiej wojny światowej, jednak w ostatnich latach nabrały one szczególnie szybkiego tempa. Korzystają na tym nie tylko firmy, ale i zwykli ludzie, którzy mają dostęp do wielu towarów i usług, które niegdyś były poza ich zasięgiem.

Rola transportu w globalizacji

Transport międzynarodowy ma za zadanie te towary ludności, a także podmiotom gospodarczym dostarczać. Wciąż najpopularniejszymi formami transportu są transport lądowy oraz morski. W zapomnienie odchodzi już transport kolejowy, który uznawany jest za mało wydajny, natomiast na swoje pięć minut wciąż czeka transport lotniczy, który ze względu na wysokie koszty, wciąż jest poza zasięgiem wielu przedsiębiorstw.

Transport międzynarodowy przybliża więc ludność do pewnej jednolitości – możemy bowiem korzystać z tych samych sprzętów, kosmetyków czy spożywać dokładnie te same produkty, co ludzie za oceanem. Otrzymanie paczki z popularnych, międzynarodowych serwisów aukcyjnych to również zasługa transportu międzynarodowego. Firmy natomiast mają obecnie dostęp do kontrahentów z całego świata, którzy zajmują się przewozami. Daje to nie tylko możliwość ograniczenia kosztów, ale również nawiązania nowych relacji biznesowych.

Wyzwania na kolejne lata

W kwestii globalizacji i możliwości rozwoju transportu międzynarodowego wiele już zostało zrobione. Podpisano bowiem liczne umowy, które mają na celu ograniczenie procedur celnych czy też skarbowych, a także dają możliwość nielimitowanego przewozu towarów na terenie danych krajów. Niemniej jednak wciąż pozostaje wiele kwestii budzących niepokój. Są nimi przede wszystkim chęć podejmowania autonomicznych działań, a więc i zrywanie wcześniej podpisanych umów.

Co więcej, władze poszczególnych krajów nie mogą nakładać niekorzystnych regulacji na kierowców poszczególnych narodowości w trosce o ochronę własnych pracowników. Zadaniem najważniejszym jest więc wypracowanie kompromisów, których efektem będzie utrzymanie bieżących regulacji oraz umożliwienie dalszego rozwoju transportu międzynarodowego. Globalizacja jest zjawiskiem, od którego nie można uciec, jednak to od człowieka zależy, w jakim tempie będzie ona postępować.

Artykuł powstał we współpracy merytorycznej z https://pks-sa.com/oferta/transport-miedzynarodowy.html

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register