Trust Shop – płacisz kiedy chcesz

W Indiach pojawiły się sklepy oparte na uczciwości klientów. Nie ma w nich sprzedawców, a za towar można zapłacić nawet dwa dni później.

iD Fresh Food to założona dziesięć lat temu przez pięciu kuzynów firma sprzedająca gotowe posiłki. W ciągu ostatniego miesiąca na terenie indyjskiego miasta Bengaluru firma postawiła swoje Trust Shopy. To 17 lodówek wypełnionych produkowanymi przez iD Fresh Food potrawami – tradycyjnymi indyjskim jedzeniem pozbawionym konserwantów.

Lodówki nie przypominają klasycznych automatów z jedzeniem – nic nie blokuje dostępu do środka, a należność za zakupy wrzuca się po prostu do zwykłej skarbonki. Obok lodówek nie kręci się żaden sprzedawca, ani nie strzegą ich kamery. Właściciele iD Fresh Food postanowili zaufać swoim klientom i wierzą, że nie trzeba ich specjalnie kontrolować.

Klienci, którzy nie mają przy sobie pieniędzy mogą zapłacić za zakupy później. Lodówki, których zawartość uzupełniana jest codziennie, umieszczono między innymi w biurach i apartamentowcach.

Kiedy przedstawialiśmy swój pomysł spółdzielniom mieszkaniowym spotykaliśmy się ze sceptycyzmem i niedowierzaniem. Jednak po zainstalowaniu lodówek dostawaliśmy od mieszkańców pozytywny odzew. Trust Shop przypomina im o wartościach, które wydają się we współczesnym świecie zapomniane. Mieszkańcy chwalą sobie również całodobowy dostęp do świeżego jedzenia

– mówi PC Mustafa z iD Fresh Food.

Mimo systemu płatności, który opiera się wyłącznie na zaufaniu, w większości miejsc każdego dnia opłacone zostaje aż 90 proc. zakupów. Niekiedy jest to nawet 100 proc. Firma planuje wkrótce postawić swoje Trust Shopy również w innych indyjskich miastach – w Bombaju, Madrasie i Hajdarabad. iD Fresh Food zachęca również inne firmy do wzięcia z nich przykładu i stworzenia własnych sklepów opartych na zaufaniu do klientów.

źródło tekst i foto: fpiec.com

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register