Ubezpieczenie mieszkania pod wynajem

Ubezpieczenie mieszkania nie jest obligatoryjne, jednak zdecydowanie warto je posiadać, zwłaszcza, gdy wynajmujemy swoje mieszkanie lub gdy jesteśmy najemcami. Polisa mieszkaniowa może obejmować wiele różnych elementów trwałych i ruchomych związanych z lokalem, jej zakres jest ustalany indywidualnie. Korzystne może okazać się także wykupienie ubezpieczeń dodatkowych, np. Home Assistance. Podpowiadamy, jakie ubezpieczenie mieszkania wybrać, by być spokojnym o przyszłość.

Ubezpieczenie wynajmowanego mieszkania – czy warto?

Ubezpieczenie mieszkania, w przeciwieństwie do chociażby ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej pojazdów, nie jest obowiązkowe (chyba że wymaga tego bank, który udziela kredytu hipotecznego). Choć wykupienie polisy mieszkaniowej jest dobrowolne, warto się na to zdecydować. Dzięki niej zabezpieczamy finansowo nieruchomość przed szkodami wywołanymi przez zdarzenia losowe (np. pożar, powódź) oraz działania osób trzecich (np. włamanie). Dodatkową opcją jest ubezpieczenie OC mieszkania, które chroni przed finansowymi skutkami szkód wyrządzonych innym.

Zakup mieszkania i jego wynajem przez wielu traktowany jest jako opłacalna, wieloletnia inwestycja – jej zabezpieczenie jest więc niezwykle ważne. Kluczowe jest podpisanie umowy najmu zawierającej regulacje dotyczące użytkowania lokalu. Równie istotne jest także zawarcie ubezpieczenia mieszkania zarówno przez wynajmującego, jak i przez najemcę – osobne polisy pozwolą uniknąć ewentualnych sporów przy wypłacie odszkodowania. Jakie ubezpieczenie mieszkania wybrać? Co powinno zawierać to zawierane przez właściciela, a co przez najemcę?

Poznaj ofertę PKO Dom i sprawdź, jak możesz kupić ubezpieczenie mieszkania online: https://www.pkobp.pl/klienci-indywidualni/ubezpieczenia/ubezpieczenie-mieszkania/ubezpieczenie-mieszkania-i-domu/.

Kto ubezpiecza mieszkanie?

To wynajmujący przede wszystkim powinien zadbać o ochronę swojej własności – w przypadku pożaru, zwarcia elektrycznego, zalania czy kradzieży to on poniesie szkody i straty finansowe. Jakie podstawowe i dodatkowe elementy powinny zostać zawarte w polisie mieszkaniowej nabywanej przez właściciela nieruchomości?

  • Mury – ściany i inne elementy konstrukcyjne
  • Wszystko to, co jest trwale związane z nieruchomością, m.in. okna, drzwi, instalacje, meble w zabudowie
  • Ruchomości – wszystkie elementy wyposażenia, które należą do właściciela. Zwróć uwagę, aby ubezpieczenie mieszkania obejmowało także kradzież z włamaniem (elementy stałe oraz wyposażenie)
  • Dodatkowe ubezpieczenie obejmujące przypadkowe stłuczenie szklanych elementów wyposażenia, np. przeszkleń w drzwiach czy płyt ceramicznych
  • Dewastacja – takie ubezpieczenie pokrywa szkody wyrządzone celowo przez osoby trzecie, np. celowe zniszczenie drzwi wejściowych
  • Home Assistance – to uzupełnienie ubezpieczenia mieszkania, które obejmuje pomoc w sytuacjach awaryjnych, m.in. usługi specjalistów (ślusarza, hydraulika czy elektryka), pobyt w hotelu czy wsparcie prawnicze

Ubezpieczenia mieszkania przez najemcę

Najemca nie otrzyma odszkodowania w przypadku zdarzeń losowych czy też kradzieży, nieco inaczej przedstawia się jednak sytuacja w przypadku mienia ruchomego. Jeśli elementy wyposażenia, sprzęty elektroniczne czy inne wartościowe przedmioty znajdujące się w mieszkaniu należą do lokatora, powinien on zadbać o ich zabezpieczenie, kupując polisę.

Co może obejmować ubezpieczenie mieszkania przez najemcę?

  • OC w życiu prywatnym – zabezpiecza finansowo ubezpieczonego na wypadek szkód, które nieumyślnie wyrządzi osobom trzecim (może to być np. zalanie sąsiadów, pożar w wyniku niewyłączonego żelazka, uszkodzenia wyrządzone przez dzieci najemców czy przez zwierzę domowe).
  • NNW – obejmuje następstwa nieszczęśliwych wypadków, których skutkiem jest trwały uszczerbek na zdrowiu lub śmierć ubezpieczonego, np. upadek ze schodów.

Materiał partnera.

2 komentarze

  • rysia Reply

    19 grudnia 2022 at 19:41

    Mi takie ubezpieczenie z ergo hestia niedawno uratowało skórę. Zostałam zalana przez sąsiada z góry i gdyby nie odszkodowanie od nich, to pewnie po miesiącu nadal bym miała pozaciekane ściany i poodchodzone klepki na podłodze.

    • reza Reply

      25 grudnia 2022 at 17:50

      ergo hestia mówisz? a składki wysokie maja?

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register