Uchwyty do mocowania szyb – na co warto zwrócić uwagę

Szkło od dłuższego czasu cieszy się popularnością jako materiał wykorzystywany w budownictwie oraz w aranżacji wnętrz. Dzięki licznym zaletom jest nie tylko praktyczne, ale też dekoracyjne i idealnie wkomponowuje się w każdy styl. Ze względu na cechy fizyczne wymaga jednak stosowania specjalnego systemu montażu.  Są nim uchwyty do mocowania szyb powszechnie znane jako rotule.

Dlaczego warto wybrać szkło do wnętrz?

O zaletach szkła można mówić długo, czego potwierdzeniem jest popularność tego materiału w naszym bezpośrednim otoczeniu. Używa się go do wyrobu przedmiotów użytkowych i naczyń, dekoracji, pojemników na substancje chemiczne czy produkty żywnościowe, a także szyby okiennych, elementów mebli i wielu innych produktów. Szkło sprawdza się też w konstrukcji wewnętrznych boksów, parawanów, ścianek działowych, balustrad, kabin prysznicowych czy jako panel ozdobny na ścianę, przytrzymywany przez dekoracyjne uchwyty do szkła.

Uchwyt punktowy Ø60 dystans 10 mm AISI 304 – sklep Womet

Uniwersalność szkła wynika ze specyficznej cechy tego materiału, jaka jest odporność na wiele czynników środowiskowych i substancji, a także obojętność w kontakcie z nimi. Nowoczesne metody produkcji sprawiają też, że materiał zyskuje bardzo wysoką wytrzymałość, może być barwiony, matowany, laminowany czy klejony warstwowo. Warto też dodać, że szkło jest odporne na czynniki biologiczne, a więc jest higieniczne i łatwe do utrzymania w czystości.

Mocowanie szyb we wnętrzach – uchwyty do szkła

Jednym z problemów, jaki trzeba pokonać, decydując się na szklane konstrukcje czy dekoracje w domu, jest sposób montażu. Idealnym rozwiązaniem do tego celu są uchwyty do mocowania szyb, które produkuje i sprzedaje np. firma Womet: https://www.womet.com.pl/sklep/produkty/uchwyty-do-szkla-rotule/. Są to elementy ze stali nierdzewnej przystosowane do szybkiego i bezpiecznego montażu szyb. Uchwyty mocujące do szkła są wyposażone w specjalne elastyczne przekładki, dzięki którym szyba jest chroniona przez pękaniem pod wpływem naprężeń.

Nowoczesne mocowania do szyb rozwiązują wiele problemów związanych z wykonywaniem szklanych konstrukcji i dekoracji. Stosunkowo kruchy materiał nie jest odporny na naprężenia. Dlatego zmiany temperatury otoczenia czy naciski i wibracje mogą powodować jego pękanie. Uchwyty do mocowania szkła na ścianie są wyposażone w elastyczne amortyzatory, które neutralizują te siły i chronią szybę przed uszkodzeniem.

Uchwyt punktowy Ø40 dystans z regulacją 35-48 mm AISI 304

Jak wybierać uchwyty do mocowania szkła?

Rotule, bo taką nazwę noszą uchwyty do szkła, są wykonane ze stali nierdzewnej i składają się z dwóch elementów – dystansu oraz czoła. Niewielkie walce są połączone bolcem montażowym, który przekłada się przez otwór w szybie. Ich wewnętrzne strony są wyposażone w elastyczne przekładki wykonane z gumy lub silikonu. To one mają bezpośredni kontakt z szybą po złożeniu obu elementów i przymocowaniu całości do płaszczyzny nośnej.

Uchwyty mocujące do szkła nie są jednakowe, dlatego podczas wyboru modelu należy zwrócić uwagę na jego parametry. Do tych najistotniejszych zaliczają się:

  • wysokość dystansu, która decyduje o odległości szyby od płaszczyzny,
  • średnica bolca montażowego, która warunkuje wielkość otworu w szybie,
  • średnica rotuli, która powinna być dostosowana do wielkości i liczby punktów mocowania szkła,
  • materiał, z którego wykonano uchwyt (stal nierdzewna, kwasoodporna),
  • wykończenie powierzchni (satyna lub połysk).

Niektóre z tych cech są ważne ze względu na możliwość wykonania montażu. Przykładowo uchwyty do mocowania szkła na ścianie powinny mieć na tyle wysoki dystans, aby nierówna powierzchnia ściany nie przeszkadzała w ułożeniu panelu. Natomiast rotule z satynowanym wykończeniem są mniej podatne na pozostawanie śladów palców czy inne zabrudzenia.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register