Urzędnicy wyjaśniają: kobieta z dziećmi zamieszka w hotelowcu

Jak już informowaliśmy, elblążanka mieszkająca z chorymi dziećmi w przeznaczonym do rozbiórki budynku przy ul. Traugutta miała zostać przeniesiona do hotelowca przy ul. Zw. Jaszczurczego. Jednak jak się okazało, Ratusz zdecydował się przesiedlić ją do budynku przy ul. Panieńskiej. Kobieta na to nie wyraziła zgody, a urzędnicy przesłali do naszej redakcji wyjaśnienia całej sytuacji.

W naszym artykule: „Zamiast do hotelowca ma się wynieść do rudery. Tyle są warte deklaracje władz miasta!” informowaliśmy, że urzędnicy miejscy zmienili niespodziewanie zdanie i zamiast przekwaterować rodzinę do hotelowca przy ul. Zw. Jaszczurczego zdecydowali się ich umieścić w budynku przy ul. Panieńskiej. Problem w tym, że mieszkanie jest w złym stanie technicznym, z ogrzewaniem piecowym, a Pani Kamila niedawno przeszła poważną operację i nie może niczego dźwigać.

Kobieta zdecydowała się wcześniej przenieść do hotelowca przy ul. Zw. Jaszczurczego, na co wyraził zgodę wiceprezydent Janusz Nowak. Jak się jednak okazało, Ratusz niespodziewanie zmienił zdanie.

– Otóż okazuje się, że pomimo niedawnych ustaleń z wiceprezydentem Nowakiem i obietnic miasta, że p. Kamila dostanie lokal w hotelowcu na Jaszczurczego okazuje się, że lokalu miasto do tej pory nie wyremontowało. Odmawiają jej miejsca w hotelowcu proponując w zamian alternatywne lokalizacje – informował nas Robert Koliński z partii Razem.

Urząd Miejski w Elblągu jednak odpiera te zarzuty wskazując, że starano się zrobić tak, aby ta elbląska rodzina w końcu mogła wyprowadzić się ze zrujnowanego budynku przy ul. Traugutta do lepszej lokalizacji.

– Władze miasta nie zmieniły zdania w sprawie zakwaterowania Pani Kamili M. przy ul. Zw. Jaszczurczego 17. Pomieszczenia w tym budynku są aktualnie remontowane – wyjaśnia Joanna Urbaniak, rzecznik prasowa prezydenta miasta. – W dniu 11.04.2017 r. zainteresowana była na interwencji z Robertem Kolińskim z Partii „Razem”. W jej trakcie ustalono, że ZBK wyremontuje pomieszczenia przy ul. Zw. Jaszczurczego 17. Lokatorka zadeklarowała, że przeprowadzi się do nich dobrowolnie – wcześniej (grudzień 2016) odmówiła przeniesienia się do tego lokalu. Jednocześnie podczas tego spotkania zobowiązano kierownika RSM do wskazanie innego lokalu, o ile taki uwolni się w trakcie trwania remontu w/w pomieszczeń. Na tej podstawie w dniu 28.04.2017 r. wydano zainteresowanej skierowanie do objęcia uwolnionego lokalu mieszkalnego przy bul. Panieńskiej, który składa się z 2 pokoi, kuchni i łazienki, o pow. mieszkalnej 38,28 m2, użytkowej 49,00 m2 oraz wyposażony jest w ogrzewanie piecowe.

Jak dodaje Joanna Urbaniak, zainteresowana odmówiła odbioru skierowania i nawet nie obejrzała wskazanego lokalu mieszkalnego.

– Dziwią więc stwierdzenia, że jest to rudera. Otóż budynek przy ul. Panieńskiej stanowi własność wspólnoty mieszkaniowej, w którym znajduje się 13 lokali mieszkalnych, w tym 2 własnościowe. Zgodnie z opinią administratora, lokal nr 12 jest w dobrym i dostatecznym stanie technicznym. Takie mieszkania wskazywane są zarówno dla rodzin z rozbiórek, które mają tytuł prawny i regulują systematycznie opłaty, jak również rodzinom umieszczonym na listach przydziału mieszkań, w tym osobom niepełnosprawnym – mówi rzeczniczka prezydenta Elbląga. – Przypomnę jednocześnie, że aktualnie zainteresowana zajmuje lokal przy ul. Traugutta 44/6, w budynku przeznaczonym do rozbiórki, bez tytułu prawnego. Lokatorka wraz z dziećmi posiada wyrok eksmisyjny z roku 2014 z powodu zaległości w opłatach należności.

Jak informuje Urząd Miejski w Elblągu, z uwagi na trudne warunki mieszkaniowe, za zgodą Społecznej Komisji Mieszkaniowej, w maju 2016 roku przedstawiono zainteresowanej dwie propozycje objęcia lokali do remontu we własnym zakresie. Z tych propozycji jednak zrezygnowała z uwagi na wysokie, zdaniem zainteresowanej, koszty remontu i ogrzewania.

– Na dzień dzisiejszy, wobec braku woli objęcia wskazanego mieszkania przy ul. Panieńskiej, aktualna jest sprawa zakwaterowania przy ul. Zw. Jaszczurczego 17. Przewidywany termin zakończenia remontu i odbioru robót – 31.05.2017 r. – informuje Joanna Urbaniak.

Jak obecnie mieszka samotna elblążanka z dziećmi? Można to zobaczyć tu: http://fakty.elblag.pl/tak-mieszkaja-ludzie-w-elblagu-zycie-w-ruderze-w-chlodzie-wilgoci-i-ze-szczurami/

 

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register