W elbląskim sądzie toczy się sprawa morderstwa w Rychlikach. Czy jutro zapadnie wyrok?

– Jutro na godzinę 9:00 wyznaczony jest trzeci termin rozprawy przeciwko Adrianowi D., oskarżonemu o zabójstwo w Rychlikach Wielkich. Na tym terminie rozprawy – o ile stawią się świadkowie i nie ujawni się konieczność dopuszczenia dalszych dowodów – może nastąpić zamknięcie przewodu sądowego i ogłoszenie wyroku – informuje rzecznik prasowy sędzia
Tomasz Koronowski.

Ta okrutna zbrodnia rozegrała się 1 stycznia 2017 r. W Rychlikach mężczyzna zamordował z zimną krwią kobietę, która dała mu schronienia w swoim domu. Ta zbrodnia wstrząsnęła opinią publiczną w całej Polsce. Teraz morderca będzie sądzony w Elblągu. Grozi mu dożywocie.

Mieszkańcy miejscowości Rychliki są poruszeni śmiercią 79-latki. Zwłoki kobiety zawinięte w dywan znaleziono 1 stycznia po południu niedaleko tamtejszych zabudowań. W sprawie zatrzymano dwóch mężczyzn, ale tylko jeden z nich usłyszał zarzut zabójstwa. Drugi nie ma żadnego związku ze śmiercią kobiety i został już wypuszczony.

– Zarówno ofiara, jak i ten mężczyzna mieszkali razem i przygotowywali się do przyjęcia noworocznego. Oboje byli pod wpływem alkoholu. Z relacji mężczyzny wynika, że doszło między nimi do sprzeczki. W jej trakcie uderzył 79-latkę, ona upadła na dywan. Wówczas zadał jej dwa ciosy nożem, te spowodowały śmierć – poinformowała elbląska prokuratura.

Sprawą zajęli się również reporterzy programu „Uwaga TVN”. Jak informowali,  zwinięty dywan, a w środku zwłoki – takiego makabrycznego odkrycia dokonało w opuszczonym sadzie w Rychlikach pod Elblągiem kilku mężczyzn, gdy w noc sylwestrową zmieniali miejsce zabawy.

– Jeden z nich złapał za niego i rozwinął – opowiada sąsiad zamordowanej kobiety Sebastian Maruszak, do którego natychmiast przybiegli. W dywanie mężczyźni znaleźli zwłoki z ranami kłutymi. – Myśleli, że to dziewczynka, bo ta kobieta była bardzo drobna. Jak przyszedłem z policjantem, to zobaczyłem, że to sąsiadka – dodaje Sebastian Maruszak.

Zamordowana to 79-letnia mieszkanka Rychlik, Teresa Wysocka. Według sąsiadów była pogodną starszą panią.

O sobie nie myślała

– Była spokojna, uśmiechnięta. Tak jak mieszkam tu 12 lat, żadnego konfliktu z nią nie było. My na nią mówiliśmy „babcia Wysocka” – opowiada Sebastian Maruszak i dodaje, że kobieta nie miała lekkiego życia. – Pochowała męża, dwóch synów, córkę – wymienia.

Panią Teresę znali prawie wszyscy mieszkańcy. Zanim przeszła na emeryturę, przez ponad 20 lat pracowała w szkole jako woźna.

– Nigdy nie złościła się na dzieci. Troska o dzieci była tak duża, że ona nigdy o sobie nie myślała – mówi Elżbieta Biczak, była dyrektorka szkoły w Rychlikach.

Przygarnęła bezdomnego

Zarzut zabójstwa usłyszał 27-letni mężczyzna, który mieszkał w domu pani Teresy. Jak twierdzą sąsiedzi, kobieta była bardzo samotna, bo jedyni jej bliscy, którzy pozostali, mieszkają w innych miejscowościach. Dlatego pani Teresa dwa lata temu zdecydowała się przygarnąć pod swój dach całkiem obcego mężczyznę.

– Przyjechał tu z firmą z Grudziądza na drogę 527 układać polbruk. Chodził po wsi, szukał miejsca – opowiada pan Sebastian. – Ona go przygarnęła. Mówiła później na niego „wnuczek”, on mówił do niej „babciu”. Nigdy się nie skarżyła. Mówiła, że nie ma z nim problemów i że jest dla niej bardzo dobry: że obiad ugotuje, drzewo przyniesie, podłogi umyje – wspomina.

Jak się jednak okazało, mężczyzna miał wcześniej konflikt z prawem. – Był karany za przestępstwo kradzieży – mówi Jarosław Żelazek z prokuratury rejonowej w Elblągu i dodaje, że podejrzany o zabójstwo najpierw skazany został na karę ograniczenia wolności, która potem została zamieniona na bezwzględne więzienie.

Wyrzucony z domu

Zabójca pani Teresy pochodzi z Grudziądza, gdzie wychowywał się w wielodzietnej rodzinie. Na jego temat zgodziła się porozmawiać bliska krewna, która chciała pozostać anonimowa.

– Był zaniedbany, był odrzutkiem. Było widać, że on potrzebował lekarza psychiatry, ale nie przypuszczałam, że może zabić – mówi. I przyznaje, że mężczyzny się bała. – Był wymeldowany z domu, bo kradł, były awantury – wspomina.

Cały program Uwagi TVN: http://uwaga.tvn.pl/reportaze,2671,n/morderstwo-w-rychlikach-zwloki-kobiety-w-dywanie,221418.html

Podejrzanemu grozi kara nawet dożywotniego więzienia. Według biegłych, w momencie popełnienia zbrodni był poczytalny. 

 

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register