Wszystko, co musisz wiedzieć o pozwoleniach środowiskowych: Proces, Wymagania i Korzyści dla Twojej firmy

Pozwolenia środowiskowe są wymagane w wielu branżach. Co ważne – bez odpowiedniego pozwolenia wydawanego przez urzędników, nie można w ogóle rozpocząć niektórych rodzajów działalności. Podpowiadamy, jak firma może pozyskać pozwolenie środowiskowe, jak wygląda taka procedura i dlaczego w ogóle o tego rodzaju zgodę trzeba zawnioskować.

Pozwolenia środowiskowe – kiedy i komu są potrzebne?

Pozwolenia środowiskowe to wymagane przez obowiązujące przepisy zgody odpowiednich organów państwowych na działalność, która nie jest obojętna w stosunku do środowiska. Pozwolenia środowiskowe wydawane są na wniosek firmy/osoby zainteresowanej rozpoczęciem danej działalności i muszą być potwierdzone decyzją, nim ta działalność w praktyce się rozpocznie. Pozwolenia środowiskowe dotyczyć mogą różnych sposobów oddziaływania na środowisko naturalne, które towarzyszą działalności danej firmy lub osoby fizycznej. Pozwolenie środowiskowe jest m.in. wymagane, kiedy wytwarzasz określone ilości odpadów, zamierzasz zbierać odpady lub je przetwarzać, odprowadzasz odpady w postaci ścieków do wód lub gleby czy wprowadzasz do powietrza jakieś gazy bądź pyły. Przepisy wskazują też ponad 50 różnych typów przedsięwzięć, które mogą mieć wpływ na stan środowiska, np. stacja demontażu samochodów i wszystkie muszą być sprawdzone i ocenione przez urzędników w ramach decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Warto podkreślić, że pozwolenie środowiskowe jest nie tylko obligatoryjnym dokumentem dla firm. Pozwolenia środowiskowe są też potwierdzeniem tego, że przedsiębiorstwo działa w sposób odpowiedzialny i przyjazny środowisku, co staje się dziś szczególnie ważnym czynnikiem dla konsumentów. Pozwolenia środowiskowe mogą też pomóc firmie zidentyfikować ewentualne niedopatrzenia w procedurach dotyczących ochrony środowiska i je wyeliminować.

Jak pozyskać pozwolenie środowiskowe?

Pozwolenie środowiskowe jest decyzją administracyjną wydawaną najczęściej przez organ zarządzający obszarem, w którym działa instalacja oddziaływająca na środowisko. Pozwolenie środowiskowe wydaje zwykle starosta bądź prezydent miasta, rzadziej marszałek województwa lub regionalny dyrektor ochrony środowiska. Aby uzyskać odpowiednie pozwolenia środowiskowe, należy złożyć do właściwego urzędu wniosek uzupełniony o komplet wymaganych dokumentów, takich jak np. operat przeciwpożarowy. Pozwolenia środowiskowe wydawane są na czas określony i wymagają aktualizacji po upływie terminu swojej ważności. Właściwą dokumentację Twoja firma może skompletować samodzielnie lub zlecić poprowadzenie całej procedury fachowcom. Jest to możliwe, dzięki usłudze, którą polskim przedsiębiorcom zaoferowała Stena Recycling, firma specjalizująca się w zarządzaniu odpadami i lider w dziedzinie ich recyklingu. Usługa uzyskiwania pozwoleń środowiskowych przygotowana przez Stena Recycling obejmuje przy tym nie tylko przygotowanie wniosku o pozwolenie środowiskowe dowolnego typu i zgromadzenie całej związanej z nim dokumentacji, ale też nadzór nad wszystkimi kolejnymi etapami postępowania, lokalne wizje zakładu, merytoryczne uzgodnienia z organem prowadzącym postępowania i wszelkie inne potrzebne działania aż do momentu wydania przez urząd ostatecznej decyzji w sprawie wniosku.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register