Wszystko, co warto wiedzieć o rękawicach antystatycznych ESD

Są takie miejsca, w których jednym ze środków ochrony własnej powinny być rękawice antystatyczne. Na stanowiskach pracy, na których zachodzi ryzyko wystąpienia wyładowań elektrostatycznych (nagły przepływ prądu) niezbędne jest odpowiednie zabezpieczenie, zmniejszające ryzyko uszkodzenia ciała w wyniku wybuchu czy zapłonu. Poznaj bliżej rękawice w zaawansowanej wersji ESD.

Skąd się biorą ładunki elektrostatyczne?

Problem ładunków elektrostatycznych pojawia się w niektórych środowiskach pracy, zwłaszcza tych, w których mamy do czynienia z materiałami łatwopalnymi. Problematyczne są także uszkodzenia czułych elementów elektronicznych czy przebywanie w atmosferze zagrożonej wybuchem. Wszędzie tam, gdzie dochodzi do pocierania o siebie dwóch różnych materiałów trzeba liczyć się z powyższym ryzykiem. W jego zmniejszeniu pomaga dobrze wykonane uziemienie, jak również odpowiednio dobrane środki ochrony własnej, w tym rękawice antystatyczne ESD https://farbyonline.eu/428-rekawiczki-antystatyczne.

Jak zabezpieczyć ciało przed wyładowaniem elektrostatycznym?

Wyładowania elektrostatyczne są niebezpieczne dla ludzkiego zdrowia, a nawet życia. Chcąc skutecznie chronić się przed ryzykiem, należy zadbać o środki ochrony własnej. Są one przeznaczone do zabezpieczania różnych części ciała, w tym dłoni. Rękawice antystatyczne są niesłychanie ważne, dlatego powinny spełniać rygorystyczne normy jakości i bezpieczeństwa. Gdy je kupujesz, zwracaj uwagę na to, z jakiego materiału są wykonane. Zazwyczaj jest to dzianina poliamidowa z dodatkiem włókien węglowych i miedzianych o właściwościach przewodzących. Gromadzą one ładunki elektrostatyczne i zapewniają bezpieczne odprowadzenie ich do podłoża bez kontaktu bezpośredniego z ciałem użytkownika.

Jeżeli chodzi o normy, to obowiązującymi dla odzieży antystatycznej są te z 2014 roku. EN 16350 odnosi się wyłącznie do rękawic, które są wykorzystywane do prac w miejscach łatwopalnych i zagrożonych wybuchem. Rozpraszają one nadmiar zgromadzonych ładunków elektrostatycznych, zapewniając stałą, bezpieczną pracę.

Gdzie korzystać z rękawic antystatycznych?

Wszędzie tam, gdzie zachodzi ryzyko wyładowań, wybuchów i innych zagrożeń dla zdrowia i życia pracownika, niezbędne jest wkładanie antystatycznej odzieży ochronnej. Rękawice szczególnie przydają się w przemyśle elektronicznym, gdzie montuje się czułe podzespoły, w przemyśle rafineryjnym, na stacjach paliw, w kopalniach, lakierniach proszkowych.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register