Wystawa w PKiN: “Titanic. The Exhibition”

Niezwykła, wzruszająca multimedialna wystawa obejmuje ponad 200 eksponatów i przenosi nas w czasy tragicznej, dziewiczej podróży statku, którym miał być dumą Atlantyku, a stał się ponurym symbolem pychy i lekkomyślności jego budowniczych i właścicieli.

Część zgromadzonych przedmiotów to rzeczy wydobyte z zatopionego statku, wyłowione z morza, znalezione przy martwych pasażerach. Interesująco przedstawiają się także repliki, min. wodoszczelnych grodzi, fragmentu kadłuba, części wyposażenia. W gablotach znajdują się pamiątki i artefakty pozostałe po pasażerach, załodze i ich spadkobiercach. Imponująco prezentują się oryginalne zastawy stołowe używane w 1912 roku na pokładach liniowców The White Star – armatora Titanica, Olympica i Britannica – trzech największych wówczas liniowców pasażerskich.

Atrakcjami “Titanic. The Exhibition” są niewątpliwie: oryginalna lista pasażerów feralnego rejsu, listy i telegramy wysyłane z pokładu liniowca, osobiste drobiazgi pasażerów, np. obrączki, przedmioty osobiste, a nawet dziecięce buciki ostatniej żyjącej pasażerki Titanica (przeżyła katastrofę jako czterolatka, zmarła w 1992 roku).

Pieczołowicie odtworzono m.in. kabinę radiotelegrafistów, słynne białe korytarze I kasy, oraz kajuty pasażerów. Nie tylko dzieciom spodoba się zapewne wielka makieta przedstawiająca płynący Titanic w przekroju oraz ta finałowa, obrazująca jego wrak w takim stanie, w jakim spoczywa dziś na głębokości ponad 4 kilometrów pod zimnymi falami Atlantyku.

Wystawę zaprojektowano i przygotowano w Musealia Entertainment z udziałem Fundacji Titanica.

“Titanic”, największy i najpotężniejszy statek świata, ruszył w dziewiczy rejs z Wielkiej Brytanii do Ameryki 10 kwietnia 1912 r. Czwartego dnia, a w zasadzie, czwartej nocy rejsu uderzył w górę lodową. „Niezatapialny” statek na pokład którego nie zabrano wystarczającej liczby szalup ratunkowych, stał się grobowcem dla 1495 pasażerów i członków załogi. Tylko 700 osobom udało się przeżyć katastrofę.

W 1985 r. francusko-amerykańska ekspedycja kierowana przez Roberta Ballarda, odnalazła wrak Titanica ok. 800 km od Nowej Fundlandii.

UWAGA! Każdy zwiedzający otrzymuje audioprzewodnik w cenie biletu.

Wystawa będzie czynna od 8 kwietnia do 9 października 2016
Od 9 kwietnia godziny otwarcia to: 9.00 – 20.00
Od 1 maja : piątki, soboty, niedziele, godz. 9.00 – 22.00, ostatnie wejście godz. 21.00
Od 1 czerwca do 30 września, zwiedzanie codzienne – w godz. 9.00 – 22.00, ostatnie wejście godz. 21.00
Od 1 do 9 października w godz. 9.00 – 20.00,

Ceny biletów: od 25 zł (grupowy szkolny) do 50 zł (normalny, w weekendy). Są też rodzinne karnety, w cenie od 110 do 140 zł
Przewidywany czas zwiedzania: 90 minut

źródło: http://www.kulturalna.warszawa.pl

foto:”Titanic. The Exhibition”. Wystawa w PKiN

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register