Za wodę zapłacimy więcej. Radni przyjęli projekt podwyżek aby ratować oczyszczalnię

– Głosujemy niejako „z pistoletem przy głowie”. Znów zabrakło jakiejkolwiek debaty na ten temat – podsumował głosowanie na temat wyższych cen za dostarczanie wody i odprowadzanie ścieków radny Ryszard Klim.

Radni miejscy wczoraj, podczas sesji Rady Miasta Elbląga, faktycznie bez większych dyskusji przyjęli nowe taryfy opłat zaproponowane przez Elbląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji. Oznacza to, że „za wodę” zapłacimy więcej, o ponad 9 procent.

„Wzrost cen za dostarczanie wody i odprowadzanie ścieków wynika z ich zbyt niskiego poziomu, niepokrywającego w pełni kosztów realizacji tych usług. Obecnie obowiązujące ceny usług zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków nie były zmieniane od 2015 r. Zmiana cen wynika również z konieczności zabezpieczenia środków na realizację inwestycji. Dotyczy to przede wszystkim inwestycji w zakresie gospodarki ściekowej o łącznej wartości brutto ponad 116 mln zł, w tym inwestycji dotyczącej modernizacji i rozbudowy oczyszczalni ścieków, które zostaną zrealizowane w najbliższych latach. Powyższe inwestycje realizowane będą przy współfinansowaniu środkami unijnymi w łącznej wysokości ponad 60 mln zł”  – czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały w tej sprawie.

– Głosujemy „przy pistolecie”, bo dotacja nam przepadnie. Zabrakło społecznej dyskusji w tej kwestii. Wzrastają koszty codziennego życia, a dlaczego nie można pójść w drugą stronę i odciążyć od nich elblążan: może przez zmniejszenie czynszów? – mówił radny Ryszard Klim.

Przypomnijmy, że jak informował na konferencji prasowej prezydent Witold Wróblewski, 56 milionów złotych z funduszy unijnych może trafić do Elbląga na modernizację oczyszczalni ścieków, która jest w katastrofalnym stanie technicznym.

Warunkiem otrzymania dofinansowania przez EPWiK jest zapewnienie 52 mln złotych wkładu własnego.

– Od początku kadencji byłem przeciwny podwyższaniu stawek wody i ścieków i nie był one zmieniane. Gdyby nie planowana modernizacja oczyszczalni ścieków, nadal byłyby na tym samym poziomie, który jest jednym z najniższych w kraju. Niestety, odwlekanie modernizacji oczyszczalni może doprowadzić do katastrofy budowlanej i ekologicznej. Od początku kadencji temat ten był jednym z priorytetów. Przygotowany został wniosek, mamy dokumentację budowlaną, znamy koszt przedsięwzięcia, mamy przyznane 56 mln z UE. Nie możemy stracić tych pieniędzy. Brak zdecydowanych działań będzie równoznaczny z nieodpowiedzialnością. Wiąże się to jednak z pozyskaniem pieniędzy na wkład własny w kwocie 52 mln zł. Takich pieniędzy nie ma w budżecie miasta, te pieniądze musi pozyskać EPWiK. Stąd też propozycja zmiany taryf” – podkreślał prezydent Witold Wróblewski.

Radni więc, choć niechętnie, zdecydowali o podwyżkach cen wody dla mieszkańców Elbląga. Za głosowało 18 radnych, przeciwko była dwójka radnych. Czterech natomiast wstrzymało się od głosu.

 

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register