Zorientował się, że może brać udział w oszustwie. Zgłosił się na policję

Do Komendy Miejskiej Policji zgłosił się mężczyzna odbierający pieniądze od starszych osób na terenie Elbląga. Miał pracować jako kurier firmy protetycznej. Po kilku dniach zorientował się że może być wykorzystywany przez oszustów.

Mężczyzna znalazł ogłoszenie w internecie. Firma protetyczna poszukiwała osoby, która miałaby odbierać przesyłki od osób korzystających z usług protetyka. Przesyłka to nic innego jak zaliczka na wykonanie protezy zębowej. Tyle legendy… W taki sposób sprawcy zakamuflowali swoją działalność.

Poszukiwali osoby lub osób z autem, które będą w stanie pojechać na wskazaniu adres i odebrać pieniądze. Z ogłoszenia skorzystał pewien mężczyzna, który odebrał dwie takie „paczki”. Gdy na drugi dzień czytał w elbląskich mediach informację o starszej kobiecie oszukanej metodą „na wnuczka” na kwotę 3 tysięcy złotych skojarzył, że to on mógł odbierać te pieniądze.

Zgłosił się na policję i opowiedział o swoich wątpliwościach. Okazało się, że nie wszystkie pieniądze trafiły do oszustów. Policjanci zabezpieczyli przekazy w taki sposób by nie można było wypłacić pieniędzy. Odzyskano w ten sposób na tę chwilę ponad 4000 zł.

Informujemy o tym, aby wskazać sposób działania sprawców. Aby chronić siebie szukają oni osoby, która chce po prostu pracować i nie wie o całym procederze. W policyjnym żargonie jest to tzw. odbierak lub kurier. Pozyskana w ten sposób osoba nie wie, że ma do czynienia z oszustami. Gdy się orientuje jest już zwykle za późno.

Przeglądając ogłoszenia w poszukiwaniu pracy pamiętajmy o tym, że oszuści chcą zakamuflować swoją działalność. Jeżeli mamy podejrzenia, że coś jest nie tak skontaktujmy się z Policją. Uchroni to nas od kłopotów i bycia częścią przestępczego procederu.

kom. Krzysztof Nowacki oficer prasowy KMP w Elblągu

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register