Zrehabilitowane zwierzaki wracają na łono natury

Ponad 150 jeży, setka wiewiórek i 50 nietoperzy to tylko część pacjentów Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt „Marysieńka”, prowadzonego przez Lasy Miejskie-Warszawa. Połowa z nich wraca do natury. Pomoc ptakom niesie natomiast „Ptasi Azyl” w ogrodzie zoologicznym. W tym roku przyjął już 2000 pacjentów.

W ciągu mijających sześciu miesięcy 2016 roku do Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt „Marysieńka” trafiło 449 zwierząt. W nowoczesnej lecznicy prowadzonej przez Lasy Miejskie-Warszawa schronienie, a także leczenie otrzymały 3 bobry, 45 dzików, jenot, 159 jeży, 15 kun domowych, 16 lisów, 33 sarny, 50 nietoperzy, 101 wiewiórek, 24 zające i 2 piżmaki.

Zwierzęta te trafiały do „Marysieńki” w wyniku wypadków, takich jak kolizje z pojazdami, były odławiane, jak również były dostarczane przez mieszkańców. Te ostatnie przypadki, często są wynikiem niewiedzy ludzi, którzy zabierają małe z chwilowo niepilnowanych gniazd i kryjówek.

Dzięki ograniczeniu kontaktu człowieka z rehabilitowaną zwierzyną, ma ona duże szanse powrotu do naturalnych warunków bytowania. W tym roku 45% osobników, które trafiły do Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt, po opatrzeniu ran i wyleczeniu schorzeń wróciła do natury. 46 zwierząt w dalszym ciągu przebywa w ośrodku.

Od czasu powstania ośrodka w 2008 roku, kiedy to jeszcze działał w Powsinie na terenie Ogrodu Botanicznego PAN, leczonych w nim było 3803 zwierząt. Wśród nich m.in. gronostaje, krety, łasice, tchórze czy wydry. 56,3% leczonych osobników powróciło do swojego naturalnego środowiska. Najwięcej rehabilitowanych było nietoperzy 1105, jeży 1065 oraz wiewiórek 603.

 

źródło: um.warszawa.pl, foto: pixabay.com

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register