10 znaków, które świadczą o tym, że potrzebujesz urlopu

Kiedy ostatnio byłeś na urlopie? Jeśli przypomnienie sobie tego zajmuje ci dobrych kilka minut, to znak, że potrzebujesz wakacji.

Nadmiar pracy, brak odpowiedniej ilości snu, stres, odciskają swoje piętno nie tylko na twoim samopoczuciu, ale również zdrowiu. I chociaż lekarz nie może ci wypisać recepty na wakacje, to coraz częściej specjaliści zalecają odpoczynek jako remedium na wiele dolegliwości.

Jeśli wciąż się wahasz, czy wziąć kilka dni wolnego, sprawdź, jakie znaki mogą świadczyć o tym, że wakacje są tym, czego potrzebujesz.

1.Popełniasz małe błędy

Każdy z nas od czasu do czasu popełnia drobne błędy w pracy, ale jeśli zauważyłeś, że ostatnio częściej zdarzają ci się wpadki, powinieneś rozważyć krótki odpoczynek. Problemy z koncentracją mogą wynikać z nadmiaru obowiązków. Kiedy dużo pracujesz, twój mózg zaczyna ignorować niektóre szczegóły i stąd biorą się błędy, których w normalnych warunkach na pewno byś nie popełnił.

2. Czujesz się przytłoczony

Po przyjściu do pracy i spojrzeniu na listę rzeczy do zrobienia, masz ochotę się rozpłakać? Uczucie przytłoczenia obowiązkami to jeden z sygnałów, że czas na wakacje. Jeśli napięte terminy i piętrzące się zadania nie działają na ciebie motywująco, a deprymująco, pomyśl o odpoczynku. Najlepiej na plaży, przy szumie morza z totalnym nicnierobieniem.

3. Ciągle jesteś zmęczony

Niezależnie od tego, ile godzin spałeś, tuż po przekroczeniu progu biura zaczynasz ziewać i masz ochotę na drzemkę? Pracując przez dłuższy okres bez odpoczynku, skazujesz się na ciągłe zmęczenie, które nie pozostaje bez wpływu na twoje zdrowie. Ładowanie wewnętrznych akumulatorów brzmi jak banał, ale to prawda – twój organizm potrzebuje czasu na regenerację. Na urlopie odpoczywa zarówno twoje ciało, jak i umysł. Dzięki temu wracasz do pracy z większą energią i motywacją do działania.

4. Masz problemy ze snem

Zdarzają ci się bezsenne noce i każdego wieczoru masz kłopoty z zaśnięciem? Prawdopodobnie jesteś bardzo zestresowany, przez co masz problemy ze snem. Pamiętaj, że jakość i długość snu są kluczowe dla twojej kondycji i samopoczucia następnego dnia. Receptą na bezsenność może się okazać urlop, dlatego nie wahaj się i idź do biura podróży.

5. Nienawidzisz poniedziałku

… i wtorku, i środy, i reszty dni, aż do piątkowego popołudnia. Normalna jest jedynie niechęć do poniedziałków. W pozostałe dni możesz nie skakać z radości w drodze do pracy, ale nie powinieneś odczuwać tak mocnej niechęci do swoich obowiązków. Jeśli każdego dnia masz syndrom poniedziałku, czas na wakacje, kiedy każdy dzień jest sobotą lub niedzielą.

6. Nie masz motywacji

Dobre samopoczucie wpływa na jakość twojej pracy. Bez problemów radzisz sobie nawet ze skomplikowanymi zadaniami i masz zapał do kolejnych projektów. W pewnym momencie możesz jednak zauważyć, że rzadko zgłaszasz się na ochotnika, wykonywanie standardowych obowiązków zajmuje ci więcej czasu niż zwykle i robisz coraz więcej przerw w pracy. Brak motywacji sprawia, że nie czerpiesz satysfakcji z pracy i zwyczajnie nie chce ci się udzielać. Wakacje to świetny sposób na odzyskanie chęci i powrót na właściwą ścieżkę.

7. Często boli cię głowa

Przyćmiony ból głowy to twoja codzienność? Takie dolegliwości to skutki nadmiernego stresu o przewlekłym charakterze. Najczęstszą przyczyną stresu są obowiązki służbowe. Zamiast łykać kolejną tabletkę przeciwbólową, postaraj się o kilka dni wolnego. Odpoczynek od telefonu i laptopa może sprawić, że zapomnisz o uporczywych bólach głowy.

8. Zapomniałeś, czym jest ambicja

Wyczerpanie sprawia, że tracisz ambicję. Nie myślisz już o swoich długoterminowych celach, bo żyjesz tylko z dnia na dzień. Marzenia o zmianie pracy albo rozpoczęciu własnej działalności są już tylko dawnym wspomnieniem. Aby odzyskać chęć do działania i znów skupić się na swoich pragnieniach, potrzebujesz czasu na przemyślenie wszystkiego. W trakcie urlopu masz szansę spokojnie snuć plany. Duża ilość wolnego czasu uwalnia też pokłady kreatywności, dlatego właśnie w czasie wakacji możesz wpaść na genialny pomysł, który na zawsze odmieni twoje życie.

9. Zaniedbałeś swój związek

Wakacje wcale nie muszą okazać się receptą na wszystkie problemy w związku, ale wspólne spędzanie czasu wzmacnia więzi. Podczas urlopu macie chwile dla siebie, możecie spokojnie porozmawiać, a wakacyjna atmosfera sprzyja intymności. Potwierdzają to naukowcy z Uniwersytetu w Austin w Teksasie – im wyższy poziom kortyzolu (hormonu stresu), tym mniejsza ochota na seks. W czasie urlopu jesteście zrelaksowani, dlatego libido się podnosi, a wy możecie cieszyć się odpoczynkiem i swoim towarzystwem.

10. Każdy dzień wydaje się taki sam

Śpisz i pracujesz. Pracujesz i śpisz. Każdy twój dzień wygląda dokładnie tak samo, co zaczyna być frustrujące. Marzysz o czymś ekscytującym, szalonym i po prostu innym. Nie wahaj się – weź wolne i wyjedź, by doświadczyć czegoś nowego i znów poczuć, że żyjesz, a nie tylko wegetujesz.

Masz takie objawy?

To jasny sygnał, że czas na wakacje. Zalety podróżowania są nie do przecenienia – na urlopie odpoczywa twoje ciało i umysł, zyskujesz motywację do pracy, pogłębiasz więzi rodzinne, wzmacniasz relację z partnerem, poprawiasz kondycję i zdrowie. Każdy z nas zasługuje na odpoczynek. Nie martw się pracą – możesz wiele zyskać, ponieważ po wakacjach większość z nas ma więcej zapału i dobrych pomysłów. Pakuj walizkę i jedź w miejsce, które pozwoli ci się zregenerować i naprawdę odpocząć.

wakacje1

źródło: portal.abczdrowie.pl, foto: pixabay.com

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register