Czego nie mogą jeść psy i koty?

Jednym z aspektów wychowania i opieki nad zwierzęciem jest jego odpowiednie odżywianie. Zachowanie proporcji i stosowanie odpowiednich produktów to potrzeba silnej woli właściciela, który nie ulegnie proszącym gestom pupila podczas codziennych posiłków. 

Dieta zdrowa i zbilansowana

W przeszłości, szczególnie w środowiskach wiejskich panowało przekonanie, że pies lub kot z powodzeniem utrzyma się z tego, co pozostaje na stole jego właścicieli. Na wsi koty hodowano dla myszy, a psom podawano resztki z obiadu czy kolacji. Dziś już wiadomo, że zdrowie naszego pupila zależy od tego, co podamy mu do jedzenia, a lista produktów, które nie powinny znaleźć się w jego misce jest bardzo długa. Odżywianie psa i kota w dużym stopniu przypomina karmienie małego dziecka, którego dieta powinna być dostosowana do wieku i konkretnych potrzeb, dlatego sięgając po gotowe karmy na opakowaniach znajdzie się informacje o wieku, w którym mogą one być stosowane. Im mniejsze psy i koty, tym więcej ograniczeń w tym zakresie.

Dieta kota i psa różni się od siebie, dlatego inne będą też przeciwwskazania i inna lista niedozwolonych potraw, jednak istnieją takie produkty, których nie powinno nawet w najmniejszych ilościach otrzymywać żadne ze zwierząt. Zalicza się do nich alkohol, który przyczynia się do zaburzeń w oddawaniu moczu i dysfunkcji w pracy układu nerwowego, a przedawkowany może spowodować śpiączkę, a nawet śmierć zwierzaka. Czworonogi nie powinny też dostawać kawy powodującej zaburzenia ciśnienia wpływające na pracę serca. Niewskazane jest również podawanie psiej karmy kotom i odwrotnie.

Produkty, których nie powinny spożywać ani psy ani koty

Układ pokarmowy psów i kotów jest bardziej wrażliwy od ludzkiego i chociaż panuje przekonanie, ze zwierzęta zjadają resztki, to nawet podając im to, co zostaje na talerzach właściciele nie karmią ich czymś, czego sami nie jedzą. W rzeczywistości żołądki i całe organizmy pupili reagują negatywnie na wiele substancji, które człowiekowi nie robią krzywdy, dlatego niekoniecznie cały obiad z talerza jest właściwy dla nich, bowiem może się okazać trucizną. Poniżej znajduje się lista produktów, których nie powinny spożywać zwierzęta.

• Warzywa cebulowe – zarówno cebula, jak i czosnek czy por nie są wskazane z uwagi na tendencje do wywoływania anemii, a także negatywny wpływ na żołądek. Szczególnie problematyczna bywa cebula zawierająca tiosiarczan sodu, będący dla zwierząt silną trucizną.
• Czekolada – nagradzanie swoich pupili kawałkiem czekolady czy czekoladowym cukierkiem jest często praktykowane przez osoby starsze, które traktują psy i koty jak własne dzieci. Niestety zawarta w tym smakołyku teotrombina dla zwierząt jest substancją trującą, a porcja równa 4,5 tabliczkom czekolady może spowodować śmierć. Teotrombina niszczy serce i mózg – dwa najważniejsze organy, dlatego z tego przysmaku warto zrezygnować całkowicie.
• Mleko – pozornie uważane za zdrowe w przypadku dorosłych psów i kotów jest absolutnie niewskazane, ponieważ ich organizmy nie produkują laktazy – enzymu odpowiedzialnego za trawienie laktozy. Podanie mleka dorosłym zwierzakom oznacza zazwyczaj poważną biegunkę i ryzyko odwodnienia.
• Winogrona i rodzynki – te owocowe przekąski zawierają substancje, które szkodzą nerkom psów i kotów, dlatego nie powinny pojawiać się w ich misce.
• Surowe jaja – surowe jaja są niedozwolone w żywieniu zwierząt głównie ze względu na możliwość zakażenia salmonellą, co w przypadku zwierząt jest bardzo poważnym, trudnym do pokonania problemem.

Produkty, które nie powinny znaleźć się w psiej diecie

Poza substancjami i produktami ogólnie zakazanymi dla większości zwierząt istnieje też sporo takich, które nie są wskazane dla psów, a z powodzeniem tolerują je koty. Na liście znalazło się sporo warzyw, wśród których znaczące miejsce zajmują:

• ziemniaki – dozwolone jedynie w formie puree i podawane w sporych odstępach czasowych, co wynika z trudności w trawieniu tych warzyw,
• gruboziarnista kasza i warzywa strączkowe – powodują wzdęcia, których efektem, szczególnie u dużych dorosłych psów może być schorzenie nazywane skrętem żołądka, możliwe do wyleczeni jedynie metodą chirurgiczną,
• szczaw, rabarbar i szpinak – podobnie jak u ludzi przyczyniają się do powstawania kamicy nerkowej,
• owoce – dozwolone tylko w niewielkich ilościach i z wyłączeniem winogron oraz awokado, które są toksyczne.

Spośród innych grup produktów w psiej diecie nie powinno być zbyt dużo pieczywa, tłustej wieprzowiny, która podobnie, jak ziemniaki, jest źle trawiona i zalega w żołądku, a także zawierającej wywołującą anemię trimetyloaminę surowej ryby. Bledem jest także podawanie psom kości drobiowych mających tendencję do rozłupywania na szpilki mogące uszkodzić układ pokarmowy psa.

Produkty, które nie powinny znaleźć się w kociej diecie

Kocia dieta stawia nieco inne wymagania, a poza wymienionymi wyżej produktami takimi, jak cebula, surowe białko, mleko czy czekolada dorosłe pupile nie tolerują też kilku innych produktów. Oto lista potraw zabronionych lub wymagających umiaru.

• Ryby – odpowiednio dobrane są bardzo zdrowe i bogate w proteiny, jednak niektóre gatunki zawierają spore ilości thiaminy, która niszczy vitaminę B1. Źle składowane stanowią truciznę dla zwierząt podobnie, jak ryby z konserw dla ludzi. Wędzone ryby zawierają sporą ilość soli, która negatywnie oddziałuje na nerki zwierząt. Jedyne właściwe pokarmy rybne, to te przeznaczone dla kotów.
• Surowe mięso – może zawierać bardzo niebezpieczne dla kotów bakterie, dlatego przed podaniem należy bezwzględnie sparzyć je wrzątkiem lub poddać termicznej obróbce.
• Wątróbka – pomimo, że znajduje się w wielu gotowych kocich przysmakach nie powinna być serwowana zbyt często, bowiem może spowodować zatrucie organizmu witaminą A, a znajdujące się w niej związki wywołują biegunki.
• Herbata i napoje z kofeiną – przedawkowanie kofeiny ma bardzo negatywny wpływ na układ pokarmowy, a nie istnieje na nie żadne antidotum.
• Surowe białko – koty nie powinny też jeść białka zwierającego enzym blokujący przyswajanie biotyny, powodując negatywny wpływ na skórę i sierść.

Wymienione produkty nie powinny znaleźć się w diecie zwierząt wcale, albo należy je dawkować z dużym umiarem, aby nie doprowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, jednak ważne jest też izolowanie pupili od domowej spiżarni, gdzie znajdują się takie trucizny, jak soda oczyszczona czy proszek do pieczenia.

Posiadanie w domu czworonoga wiąże się z dużą odpowiedzialnością i oczywiście wiedzą, dzięki której zwierzę będzie się odpowiednio rozwijać, a w okresie dorosłości zachowa zdrowie i dobrą kondycję. Zdrowy i zadowolony z życia kot lub pies to również mniej problemów dla właściciela, który nie musi odwiedzać weterynarzy, prowadzić często skomplikowanego leczenia i ponosić związanych z tym kosztów.

źródło tekst i foto: http://domiogrod.zumi.pl

1 komentarz

  • Katarzyna Reply

    27 lipca 2017 at 14:36

    Zdjęcie do artykułu super 😉 a wracając do treści cenne rady, ja aktualnie kupuję karmę ot i tylko na niej się opieram

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register